Wszczęto dochodzenie ws. impeachmentu Trumpa. W historii USA przed sądem Kongresu postawiono tylko dwóch prezydentów

Donald Trump. Foto: PAP/EPA
Donald Trump. Foto: PAP/EPA
REKLAMA

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi zapowiedziała we wtorek rozpoczęcie przez sześć komisji Izby Reprezentantów „oficjalnego dochodzenia” w celu ustalenia, czy uzasadnione jest postawienie prezydenta Donalda Trumpa przed sądem Kongresu, czyli rozpoczęcie jego „impeachmentu”.

Śledztwo ma ustalić, czy Donald Trump zabiegał o pomoc władz Ukrainy w poszukiwaniu informacji, które mogłyby zaszkodzić jego potencjalnemu rywalowi w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

REKLAMA

Przewodnicząca Izby Reprezentantów powiedziała, że postępowanie Trumpa jest sprzeniewierzeniem się konstytucyjnej odpowiedzialności prezydenta.

Pelosi, przedstawicielka Partii Demokratycznej ze stanu Kalifornia, miała na myśli rozmowę prezydenta Donalda Trumpa z prezydentem Ukrainy, podczas której namawiał on prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do przeprowadzania dochodzenia w sprawie działalności na Ukrainie byłego wiceprezydenta Joe Bidena i jego syna, Huntera Bidena.

Joe Biden jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem Demokratów w nadchodzących wyborach prezydenckich w 2020 roku.

Jak ujawniły amerykańskie media na czele ze stołecznym „The Washington Post”, prezydent Trump przynajmniej na tydzień przed rozmową z prezydentem Ukrainy, polecił zamrozić amerykańską pomoc militarną dla Ukrainy w wysokości prawie 400 mln USD.

Prezydent Trump, jeszcze przed ogłoszeniem przez Nancy Pelosi jej decyzji o wszczęciu przez komisje Izby Reprezentantów oficjalnego dochodzenia w sprawie jego impeachmentu, zapowiedział ujawnianie całego zapisu swojej rozmowy z prezydentem Ukrainy.

Polowanie na czarownicę

Prezydent Trump utrzymuje, że w jego rozmowie z prezydentem Ukrainy nie było nic niewłaściwego, a jego prośba, aby zbadać poczynania Joe Bidena i jego syna, Huntera Bidena na Ukrainie była motywowana „pragnieniem wykorzenienia korupcji na Ukrainie”.

Taki ważny dzień w Narodach Zjednoczonych, tyle pracy i tyle sukcesów, a Demokraci z rozmysłem musieli to zniszczyć i poniżyć kolejnym polowaniem na czarownice – napisał na Twitterze Trump z Nowego Jorku. Prezydent przebywa tam w związku z 74. sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Obecnie – jak wynika z obliczeń dziennikarzy CNN – za impeachmentem prezydenta Trumpa opowiada się 161 przedstawicieli Partii Demokratycznej w Izbie Reprezentantów, o 20 więcej niż na początku sierpnia. W 435-osobowej Izbie Reprezentantów Demokraci mają 235 mandatów.

Decyzja Nancy Pelosi o rozpoczęciu formalnego dochodzenia w sprawie impeachmentu oznacza, że sześć komisji, które obecnie prowadzą dochodzenia w sprawie różnych poczynań Donalda Trumpa przed i po objęciu przez niego urzędu prezydenta, będzie kontynuować swoje wysiłki w celu przedstawienia materiałów dowodowych wobec prezydenta Trumpa komisji sądownictwa Izby Reprezentantów.

Po zapoznaniu się z tymi materiałami komisja może wysunąć zarzuty uzasadniające postawienie prezydenta Donalda Trumpa przed sądem Kongresu.

W przypadku zatwierdzenia tych zarzutów zwykłą większością głosów przez Izbę Reprezentantów, prezydent Trump zostanie postawiony przed sądem Kongresu, czyli rozpocznie się jego „impeachment”, proces zmierzający do pozbawienia go najwyższego urzędu w państwie.

Oskarżycielem będzie Izba Reprezentantów, stuosobowy Senat (gdzie większość obecnie mają Republikanie) będzie pełnił rolę ławy przysięgłych, a rolę sędziego – prezes Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych.

Trzeci taki przypadek?

Do tej pory tylko dwóch prezydentów Stanów Zjednoczonych zostało poddanych impeachmentowi, czyli postawionych przed sądem Kongresu: prezydent Andrew Johnson (1865-1869) i prezydent Bill Clinton (1993-2001).

Zarówno prezydent Andrew Johnson jak i prezydent Bill Clinton zostali w toku impeachmentu uniewinnieni przez Senat i sprawowali urząd prezydenta do końca kadencji.

Prezydent Richard Nixon (1969-1974), trzeci prezydent w historii Stanów Zjednoczonych zagrożony pozbawieniem urzędu przez Kongres, w roku 1974 złożył rezygnację zanim Izba Reprezentantów zdołała przedstawić mu zarzuty uzasadniające impeachment. Nixon jest jedynym prezydentem w historii Stanów Zjednoczonych, który złożył rezygnację z tego urzędu.

Źródło: PAP/NCzas.com

REKLAMA