
Na Międzynarodową Stację Kosmiczną dotarła kolejna załoga. Po raz pierwszy w historii na jej pokładzie znaleźli się a Arabem i Żydówka.
Start rakiety Sojuz FG z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie nastąpił wczoraj o godzinie 6:57. Na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz MS-15 znalazła się 3. osobowa załoga w składzie Jessica Meir z NASA, Oleg Skripoczka z Roskosmosu i Hazzaa Ali Almansoori ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Po 6 godzinnej podróży i 4 okrążeniach Ziemi statek zacumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Dowódcą 62 Ekspedycji jest Skripoczka dla którego jest to już trzecia misja, a jej pozostali członkowie to kosmiczni debiutanci.
Po raz pierwszy w historii załogę stacji stanowią jednocześnie osoby narodowości arabskiej i żydowskiej. Hazzaa Ali Almansoori jest rodowitym Arabem zaś ojcem mającej szwedzkie korzenie Amerykanki Jessiki Meir jest Żyd z Izraela.
Pobyt Almansooriego na ISS będzie stosunkowo krótki, bowiem już 3 października uda się on w drogę powrotną na Ziemię na pokładzie statku Sojuz MS-12 razem z Rosjaninem Aleksiejem Owczininem i Amerykaninem Nickiem Hague. Ci ostatni spędzili na ISS ponad 200 dni.
With today’s arrival of a Soyuz spacecraft to the @Space_Station, three more humans are now living & working aboard our orbiting laboratory! To get updates about what’s happening 250 miles above our home planet, follow this @Twitter list: https://t.co/hr1BAjNCa9 pic.twitter.com/ME9a9vLGAP
— NASA (@NASA) 25 września 2019
Welcome to the @Space_Station! The Soyuz spacecraft carrying @Astro_Jessica 🇺🇸, cosmonaut Oleg Skripochka 🇷🇺 and spaceflight participant @Astro_Hazzaa 🇦🇪 docked to our orbiting laboratory at 3:42pm ET. Watch: https://t.co/mzKW5uDsTi. Ask questions using #AskNASA pic.twitter.com/IdDJkKfxDW
— NASA (@NASA) 25 września 2019
After a four-orbit, six-hour journey to the @Space_Station, three Earthlings opened the hatch to their new home at 6:12pm ET. Watch the crew being welcomed aboard our orbiting laboratory and ask questions using #AskNASA: https://t.co/YqjHuhFtPX pic.twitter.com/VBm3g8LRlL
— NASA (@NASA) 25 września 2019