„Pomylił” się o jedyne 2 miliony złotych. CBA sprawdza oświadczenie majątkowe senatora Kleina z PO

Krzysztof Kleina, senator PO. Zdjęcie: PAP/Tomasz Gzell
Krzysztof Kleina, senator PO. Zdjęcie: PAP/Tomasz Gzell

Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi dochodzenie dotyczące podejrzenia podania nieprawdziwych informacji w oświadczeniach majątkowych senatora Kazimierza Kleiny (PO) – poinformował naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski. Polityk pomylił się o 2 miliony złotych

Brodowski podał, że postępowanie jest wynikiem zakończonej kontroli oświadczeń majątkowych Kleiny za lata 2012-17. Kontrola trwała od połowy listopada 2017 do sierpnia 2018 r. – zaznaczył.

Postępowanie jest prowadzone po zakończeniu kontroli oświadczeń majątkowych, która obejmowała oświadczenia złożone za lata 2012-2017. Agenci CBA wystąpili do urzędu miejskiego w Łebie i poprosili o informacje o podatkach z prowadzonej przez żonę senatora działalności. Para nie ma rozdzielności majątkowej.

Kleina z żoną są właścicielami ośrodka „Damroka”.o powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych. Działka ma około 3000 metrów kwadratowych. Najpierw miejsce dzierżawiono, a od 2015 jest własnością rodziny.

Jego wartość ewidencyjna wynosi 1,38 mln zł. W oświadczeniu za 2018 rok Kleina podaje, że przychody z pensjonatu wyniosły 874 tys. zł, a dochód 120 tys. zł. Wcześniej, w latach 2012-2015 przychody wynosiły poniżej 0,5 mln złotych, dochód zaledwie 2 tys. złotych. Od 3 lat dochody z „Damroki” wzrosły do ponad 0,7 mln zł.

11 listopada 2015, w ostatnim dniu poprzedniej kadencji Kleina złożył odręcznie napisaną korektę oświadczenia majątkowego za lata 2010-2014 na ręce marszałka Borusewicza. Przyznał się do podania nieprawdziwych kwot w kolejnych zeznaniach majątkowych.

Nie uwzględnił środków, które znajdowały się na wspólnych kontach osobistych lub firmowych jego żony, a także środków obrotowych firmy żony oraz środków, których źródłem jest amortyzacja. Pominął również środki pochodzące z ryczałtu za korzystanie z samochodu. W sumie chodzi o 2 miliony złotych.

Kazimierz Kleina (PO) jest senatorem obecnej IX kadencji – wcześniej był senatorem IV kadencji, posłem V kadencji i senatorem VII i VIII kadencji. W kończącej się kadencji jest wiceprzewodniczącym senackiej komisji budżetu i finansów publicznych oraz członkiem komisji gospodarki narodowej i innowacyjności oraz m.in. przewodniczącym Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego