Zmarł Jacques Chirac. Francja w żałobie po żołnierzu, polityku i swoim prezydencie

Jacques Chirac fot. Wikimedia Commons
Jacques Chirac fot. Wikimedia Commons

Były prezydent Francji Jacques Chirac zmarł w czwartek rano w wieku 86 lat – poinformował agencję AFP jego zięć Frederic Salat-Baroux. Chirac sprawował najwyższy urząd w państwie francuskim przez dwie kadencje, w latach 1995-2007.

„Prezydent Jacques Chirac zmarł dziś rano w otoczeniu najbliższych. Spokojnie” – przekazał Salat-Baroux, mąż córki zmarłego prezydenta, Claude Chirac.

Obie izby francuskiego parlamentu, Zgromadzenie Narodowe i Senat, oddały hołd byłemu prezydentowi i uczciły jego pamięć minutą ciszy.

W związku z kłopotami zdrowotnymi Chirac od kilku lat prawie nie pokazywał się publicznie. W grudniu 2013 roku przeszedł operację nerki.

Pierwsza kadencja Chiraca trwała siedem lat, od 1995-2002, a druga od 2002 do 2007 roku. Chirac dwukrotnie sprawował urząd premiera 1974-1976 i 1986-1988, a w latach 1977-1995 był merem Paryża.

Kiedy Chirac stał na czele państwa Francja przystąpiła do wspólnej europejskiej waluty i zniosła obowiązkową służbę wojskową. Chirac skrócił także kadencję prezydenta z siedmiu do pięciu lat. Był również przeciwny inwazji na Irak pod dowództwem USA w 2003 roku – zwraca uwagę agencja Reutera.

W czasie wojny algierskiej służył najpierw w kawalerii, a następnie w wojskach pancernych. Dosłużył się stopnia porucznika. W owym czasie był zagorzałym zwolennikiem Algierii Francuskiej, który to pogląd zrewidował później.