Potężna asteroida Aphosis pędzi w kierunku Ziemi! Kiedy dojdzie do uderzenia, nastąpi globalny kataklizm [VIDEO]

Zdjęcie ilustracyjne. / fot. YouTube
Zdjęcie ilustracyjne. / fot. YouTube
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Naukowcy ponownie ostrzegają przed asteroidą Apophis. W 2029 roku przeleci koło naszej planety i jest określana jako potencjalnie niebezpieczny dla Ziemi obiekt. Jednak trajektoria asteroidy sprawia, że za niecałe 50 lat znowu będzie koło nas i możemy nie mieć tak wiele szczęścia. Jeśli dojdzie do uderzenia, nastąpi globalny kataklizm, przy którym eksplozja Car Bomby to pikuś.

Asteroida Apophis, nazwana na cześć starożytnego egipskiego bóstwa ciemności, zniszczenia i zła, najpewniej minie naszą planetę w 2029 roku. Szacuje się, że obiekt znajdzie się w odległości 37,6 tys. km od Ziemi. Należy podkreślić, że to bardzo blisko, bowiem jest to jedynie 10 proc. odległości Księżyca od naszej planety.

Jednak naukowcy nie uspokajają. Zauważają, że podczas kolejnego przelotu Apophis w 2068 roku czeka nas wszystkich śmiertelne i globalne niebezpieczeństwo.

Naukowcy z Wydziału Mechaniki Nieba na Uniwersytecie w Petersburgu informują, że Apophis mająca szerokość 370 metrów może uderzyć w naszą planetę z prędkością 7,4 km na sekundę. Jeżeli prawie 20-tonowa bryła lodu i pyłu sunąca przez kosmos z tak wielką prędkością uderzy w naszą planetę, czeka nas kataklizm być może większy od tego, który miał miejsce w Tungusie.

Aphosis to ważąca 18 ton bryła składająca się z lodu i pyłu. Szacuje się, że uderzenie lodowej asteroidy wywoła eksplozję o równowartości 880 megaton trotylu. Dla porównania przypominamy, że słynna Car Bomba – najpotężniejszy ładunek jądrowy zdetonowany w historii ludzkości przez Związek Sowiecki – miała siłę „zaledwie” 50 megaton.

W razie uderzenia najpewniej wyginie szybko wszelkie życie na Ziemi. Powstanie też wielkie tsunami, trzęsienie ziemi oraz zmiany klimatyczne.

Oczekuje się, że w najbliższej przyszłości Apophis zbliży się do naszej planety co najmniej pięciokrotnie. Nie licząc zdarzenia z 2029 roku, znajdzie się w odległości 16 milionów kilometrów od naszej planety w 2044 r., 760 tys. km w 2051 r., 5 mln km w w 2060 r. oraz „zaledwie” 100 tys. km w 2068 r.

Źródła: innemedium.pl/youtube.com/nczas.com