Astronauci wyhodowali w kosmosie… wołowinę. Stworzyli kawałek setka [VIDEO]

fot. screen

Astronauci z rosyjskiej sekcji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, działający we współpracy z firmą Aleph Farms, po raz pierwszy wyhodowali wołowinę w kosmosie.

Udoskonalili proces technologiczny, który pozwala wytwarzać mięso w sposób laboratoryjny – wyjaśniają eksperci.

Kawałek steku wołowego stworzono przy pomocy specjalnej biodrukarki 3D Bioprinting Solutions. Metoda produkcji polega na naśladowaniu w warunkach mikrograwitacji naturalnego procesu regeneracji tkanek mięśniowych zachodzącego w ciele krowy, z tym zastrzeżeniem, że odbywa się to nie w naturalnych, ale w kontrolowanych warunkach.

Eksperyment jest rozwojowy.

Astronauci nie dysponują w kosmosie 10-15 tys. litrów wody, które pozwoliłyby wyprodukować kilogram wołowiny. Nasz eksperyment to dopiero krok w stronę realizacji wizji dotyczącej zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego przyszłym pokoleniom, z jednoczesnym zachowaniem naszych zasobów naturalnych – komentuje Didier Toubia, współzałożyciel i CEO firmy Aleph Farms.

Przypomnijmy, że rok temu podobny eksperyment powiódł się na Ziemi, a amerykańska Agencja Żywności i Leków uznała, że burger z tak wyprodukowanego mięsa jest bezpieczny w spożyciu.

Źródło: prnewswire.com