Sensacja na Pomorzu! Poszedł na grzyby i znalazł prawdziwy skarb

Monety znalezione w Strzelinie. Foto: Facebook / Muzeum w Lęborku
Monety znalezione w Strzelinie. Foto: Facebook / Muzeum w Lęborku

Do niezwykłego odkrycia archeologicznego doszło na Pomorzu. W okolicach wsi Strzelinko znaleziono srebrne monety pochodzące z pierwszego tysiąclecia. Znaleziska dokonał Bartosz Michałowski, który wybrał się do lasu na grzyby. Skarb został przekazany do muzeum w Lęborku.

Znalezisko to arabskie monety pochodzące w większości z VIII i IX w. po Chrystusie, chociaż zdarzają się też starsze okazy. Urząd Ochrony Zabytków w Słupsku, Słupskie Stowarzyszenie Eksploracyjno – Historyczne „Gryf” oraz Muzeum w Lęborku ustaliły, że monety znajdowały się w ręcznie ulepionej misie, która została uszkodzona przez konar drzewa. Wskutek tego wysypały się one pod ściółkę.

W jaki sposób monety znalazły się na Pomorzu?

– Kupiec planował prawdopodobnie wrócić po ukryty skarb, ale coś mu w tym przeszkodziło – powiedziała w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Krystyna Mazurkiewicz-Palacz, kierowniczka słupskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku.

– Inna hipoteza jest taka, że monety stanowiły łup ukryty przez złodzieja, który z jakichś powodów też nie został wydobyty – dodała.

Co będzie dalej ze znaleziskiem? Otóż monety trafiły już do Muzeum w Lęborku. Z pewnością za jakiś czas dołączą one do innych eksponatów znajdujących się w zbiorach placówki.

– Obecnie trwa inwentaryzacja i zabezpieczanie konserwatorskie materiałów, ale już możemy stwierdzić, że to kolejne sensacyjne znalezisko, które wzbogaci naszą wiedzę o wczesnośredniowiecznym dalekosiężnym handlu – poinformowało Muzeum na Facebooku.

Źródło: „Głos Pomorza”, „Gazeta Wyborcza”, Facebook