Donald Trump w coraz większych opałach. Ponad połowa Amerykanów chce, by został usunięty ze stanowiska

Donald Trump. Foto: PAP/EPA
Donald Trump. Foto: PAP/EPA

Nieco ponad połowa Amerykanów chce, aby prezydent Trump został usunięty ze stanowiska, wynika z sondażu opublikowanego w środę przez Fox News.

51 procent Amerykanów chce, aby Donald Trump został oskarżony i usunięty z urzędu, kolejne 4 procent chce, aby został oskarżony, ale nie usunięty, a 40 procent całkowicie sprzeciwia się impeachmentowi.

W lipcu tego roku w podobnym sondażu Fox News 42 procent opowiedziało się za impeachmentem i usunięciem, a 5 procent opowiedziało się za impeachmentem, ale bez usuwania z urzędu, a 45 procent sprzeciwiało się impeachmentowi.

To co może szczególnie niepokoić ubiegającego się o reelekcję Donalda Trumpa jest spadek poparcia wśród kluczowych z jego punktu widzenia grup wyborców. Od lipca o 5 pkt procentowych wzrosło poparcie dla impeachmentu wśród Amerykanów popierających Partię Republikańską.

Poparcie dla usunięcia prezydenta z urzędu wzrosło również między innymi wśród białych ewangelików (+5 punktów), białych mężczyzn bez dyplomu ukończenia studiów (+8) i białych Amerykanów mieszkających na wsi (+10).

Wzrost poparcia dla impeachmentu dotyczy wszystkich grup wyborców. W przypadku osób popierających Partię Demokratyczną jest to 11 punktów procentowych więcej, a w przypadku wyborców niezależnych wzrost wyniósł 3 punkty procentowe.

Odsetek pozytywnie oceniających prezydenturę Trumpa spadł do 43 procent. 55 procent Amerykanów jest odmiennego zdania. W ubiegłym miesiącu na odsetek ten wynosił odpowiednio 45 i 54 procent.

Donald Trump cieszy się obecnie zaufaniem 86 procent Republikanów w porównaniu do 89 procent we wrześniu.

66 procent Amerykanów uważa, że zwracanie się do zagranicznych przywódców z prośbą o prowadzenie śledztwa, które uderzy w politycznego rywala jest niewłaściwe. Odmiennego zdania jest 25 procent.

Donaldowi Trumpowi zarzuca się wywieranie presji na ukraińskie władze i nakłanianie ich do wszczęcia śledztwa wobec syna Joe Bidena, głównego kontrkandydata z Partii Demokratycznej w walce o urząd prezydenta w 2020 roku, podczas lipcowej rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Włodymyrem Zełenskim.

Źródło: Fox News