Państwa arabskie potępiły inwazję Turcji na Syrię. Liga Arabska zbierze się, by omówić tę kwestię

Posiedzenie Ligi Arabskiej fot. PAP/EPA KHALED EL FIQI
Posiedzenie Ligi Arabskiej fot. PAP/EPA KHALED EL FIQI

Liga Arabska zbierze się, z inicjatywy Egiptu, w sobotę na nadzwyczajnym posiedzeniu poświęconym ofensywie wojsk tureckich w północnej Syrii – poinformowało środę egipskie MSZ. Spotkanie ma się odbyć na szczeblu ministerialnym.

W opublikowanym komunikacie MSZ Egiptu „potępiło w najostrzejszy możliwy sposób turecką agresję na terytorium Syrii” oświadczając, że stanowi ona „jaskrawy i niemożliwy do przyjęcia atak na suwerenność braterskiego państwa arabskiego”.

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi przedyskutował w środę, podczas rozmowy telefonicznej, turecką ofensywę z jego irackim odpowiednikiem Barhamem Salihem. Rzecznik egipskiego prezydenta Bassam Rady określił ofensywę jako „niebezpieczne wydarzenie grożące międzynarodowemu pokojowi i bezpieczeństwu i pogłębiającemu kryzysową sytuację w regionie”.

Liga Arabska, w której skład wchodzą 22 państwa, w tym Egipt, Irak i Arabia Saudyjska, w komunikacie zapowiadającym sobotnie spotkanie określiła turecką inwazję jako „atak na suwerenność państwa członkowskiego”. Sama Syria jest zawieszona w prawach członka organizacji od moment wybuchu wojny domowej w 2011 roku.

Turecka ofensywa rozpoczęła się wkrótce po niespodziewanej decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa wycofania żołnierzy amerykańskich z północnej Syrii, która również spotkała się z krytyką. Kurdowie, którzy byli głównymi sojusznikami USA w walce z tzw. Państwem Islamskim w Syrii, określili ją jako „cios w plecy”.

Ankara zamierza utworzyć wzdłuż swojej granicy z Syrią „strefę bezpieczeństwa” wolną od bojówek kurdyjskich. Ma ona również być wykorzystana do osiedlenia syryjskich uchodźców przebywających obecnie w Syrii.

Źródło: PAP