
Sądownictwo jest jednym z filarów każdego państwa. Doskonale zdają sobie z tego sprawę politycy Konfederacji, którzy mają swoje propozycje w tym zakresie. Postępowanie powinno zakończyć się w ciągu zaledwie miesiąca.
W programie Konfederacji można przeczytać, że „system sądownictwa jest jednym z tych tematów, które budzą największe emocje w debacie publicznej. Niestety, dominują w niej spory personalne i walka o to, czyja frakcja będzie decydować o obsadzeniu najważniejszych stanowisk. Z punktu widzenia problemów Polaków, stykających się na co dzień z niewydolnymi sądami, żadnym rozwiązaniem nie są ani pseudoreformy proponowane przez obóz rządzący, ani też bezrefleksyjna obrona status quo ze strony części opozycji”.
Nie od dziś wiadomo bowiem, że największym problemem polskiego wymiaru sprawiedliwości jest przewlekłość postępowań. Powoduje ona, że wielu obywateli rezygnuje z dochodzenia swoich praw przed sądami, gdyż zwyczajnie czuje się zniechęcona do procesu, który w wielu przypadkach ciągnie się latami.
W jaki sposób Konfederacja zamierza skrócić postępowania? Otóż politycy tego ugrupowania mają gotową odpowiedź na to pytanie.
W programie czytamy: „Wprowadzimy system pozwalający na efektywne zarządzanie czasem pracy sędziów i ich obiektywną ocenę. Sędziowie pozostaną niezawiśli w wydawaniu wyroków, lecz będą podlegali weryfikacji przez apolityczny system informatyczny monitorujący na bieżąco tempo i sprawność ich pracy. Odpowiedni algorytm będzie odpowiedzialny za przydzielane spraw i równomierne obłożenie sędziów pracą. Ponadto zwiększymy zasoby kadrowe, aby na każdego sędziego przypadał co najmniej jeden uczciwie wynagradzany asystent”.
– Sądownictwa nie naprawi wymiana prezesa Sądu Najwyższego na swoją marionetkę. Nie naprawi wymiana składu Sądu Najwyższego. Polski wymiar sprawiedliwości potrzebuje głębokiej, organizacyjnej reformy i parametryzacji polskich sądów. My to zrobimy – mówił w czasie wielkiej konwencji Konfederacji Michał Wawer.
@MichalWawer prezentuje 2 punkt #PiątkaKonfederacji! Szybkie i sprawiedliwe sądy!
Za niewydolny system sądownictwa płacą przedsiębiorcy, którzy nie mogą wyegzekwować należności. Płacą obywatele pozbawieni sądowej ochrony przed urzędnikami. Płacimy my wszyscy, podatnicy. 1/2 pic.twitter.com/wArurpshi2
— Konfederacja (@KONFEDERACJA_) September 22, 2019
Źródło: „Polska dla Ciebie” – program Konfederacji