Telewizja kłamie i nie daje się wypowiedzieć. Zaskoczeń nie ma żadnych – PiS w TVP, KO w TVN, a dla Konfederacji miejsca zabrakło

Logo stacji telewizyjnych: TVP Info, TVN24, Polsat News.
Logo stacji telewizyjnych: TVP Info, TVN24, Polsat News.
REKLAMA

Przedstawiciele których partii politycznych byli najczęściej zapraszani do programów telewizyjnych wiodących stacji informacyjnych? Zaskoczeń nie ma żadnych – PiS królował w TVP, KO w TVN, a dla Konfederacji miejsca zabrakło.

Dokładne wyliczenia prezentuje internetowy portal „Rzeczpospolitej”. Pod uwagę wzięto flagowe programy najpopularniejszych stacji emitowane po głównych wydaniach dzienników informacyjnych – „Gość Wiadomości” (TVP Info), „Fakty po Faktach” (TVN24) oraz „Gość Wydarzeń” i „Wydarzenia i Opinie” (Polsat News).

REKLAMA

Badaniu poddano programy od dnia formalnego rozpoczęcia kampanii wyborczej, czyli od 9 sierpnia. To właśnie wtedy w Dzienniku Ustaw opublikowano postanowienie Prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzeniu wyborów oraz kalendarz wyborczy.

„Gość Wiadomości” – PiS, PiS i długo, długo nic

Flagowy program TVP emitowany był w trakcie kampanii 61 razy. I tylko w trzech przypadkach zabrakło przedstawiciela PiS. Te przypadki to zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudę, szefa „Solidarności” Piotra Dudę oraz szefa NIK Mariana Banasia, czyli de facto każdego w mniejszy bądź większy sposób i tak powiązanego z władzą.

31 razy politycy PiS jako jedyni gościli w programie, a w pozostałych przypadkach towarzyszyli im polityczni oponenci. Dla przedstawiciela Konfederacji czasu antenowego nie przewidziano.

PiS – 69,05 proc.
PSL – 14,29 proc.
KO – 11,9 proc.
SLD – 4,76 proc.
Konfederacja – 0 proc.

„Fakty po Faktach” – blisko połowa czasu dla KO

Sztandarowy program TVN-u promował głównie przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej – zapraszano ich 54 razy. Blisko połowę mniej czasu otrzymała partia rządząca. Także i w tym przypadku nie znaleziono miejsca dla nikogo z Konfederacji.

KO – 46,55 proc.
PiS – 28,45 proc.
SLD – 14,66 proc.
PSL – 10,34 proc.
Konfederacja – 0 proc.

„Wydarzenia i Opinie” i „Gość Wydarzeń” – największy pluralizm

Najbardziej pluralistyczną ze wszystkich stacji jest Polsat News. Najczęściej gościli przedstawiciele partii rządzącej, ale przewaga procentowa nad kolejnym ugrupowaniem nie jest tak duża, jak w dwóch wyżej prezentowanych stacjach.

Wyłącznie w Polsacie News można też było oglądać kogoś z Konfederacji – dokładnie dwukrotnie.

PiS – 41,82 proc.
KO – 30,91 proc.
SLD – 12,73 proc.
PSL – 12,73 proc.
Konfederacja – 1,82 proc.

Źródło: rp.pl/NCzas.com

REKLAMA