
Centralne Biuro Śledcze Policji we współpracy z Europolem zorganizowało i przeprowadziło międzynarodową operację ukierunkowaną na zwalczanie przemytu i dystrybucji narkotyków syntetycznych oraz nowych substancji psychoaktywnych.
Operacja, która odbyła się w okresie 16-20 września 2019 roku, realizowana była w ramach ogólnoeuropejskich działań EU Large Scale Joint Action Days.
W akcji wzięło udział 16 państw członkowskich należących do europejskiej platformy EMPACT Narkotyki Syntetyczne / Nowe Substancje Psychoaktywne, w tym kraje z Unii Europejskiej oraz kraje stowarzyszone.
W działaniach przeprowadzonych na terenie całej Europy wzięło udział blisko 35,5 tys. funkcjonariuszy policji, służb celnych oraz granicznych, którzy sprawdzili łącznie ponad 463 tys. osób, środków transportu, a także przesyłek pocztowych i kontenerów.
W wyniku przeprowadzonych działań zabezpieczono blisko 11,3 tony substancji stosowanych do produkcji narkotyków syntetycznych, z których – w zależności od metody produkcji – można było wytworzyć blisko 6,3 tony amfetaminy, która – według raportów o cenach narkotyków Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) – na europejskim rynku narkotykowym w handlu detalicznym mogła być warta około 253 mln zł.
Ponadto zabezpieczono łącznie blisko 1350 kg różnego rodzaju narkotyków, w tym między innymi blisko 1300 kilogramów kokainy, 19 tys. tabletek ecstasy, 22 kilogramy amfetaminy i kilkanaście kilogramów innego rodzaju narkotyków syntetycznych i nowych substancji psychoaktywnych. Wstępne wyliczenia wskazują, iż wartość zabezpieczonych narkotyków na rynku europejskim to blisko 365 mln zł.
Oprócz narkotyków udaremniono przemyt blisko 1,1 mln szt. papierosów, 1,2 tony tytoniu, tysiąc litrów nielegalnego alkoholu oraz kilku tysięcy opakowań sterydów, środków anabolicznych oraz wyrobów medycznych nie dopuszczonych do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej.
Zabezpieczono również 6 jednostek broni palnej, 24 sztuki amunicji oraz 150 gramów trotylu.
Łącznie na terenie całej Unii Europejskiej zatrzymano 399 osób, wobec których wszczęto 340 postępowań przygotowawczych.
Działania z poziomu Europolu były koordynowane przez Centralne Biuro Śledczeo Policji. W czasie operacji CBŚP było wspierane przez oficerów z Policji Federalnej z Holandii, Służby Celnej z Irlandii oraz Europolu.
Polska w latach 2018-2021 kieruje działaniami w ramach platformy EMPACT, a funkcję przewodniczącego i delegata krajowego objęli kolejno funkcjonariusze Wydziału Prezydialnego oraz Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej Centralnego Biura Śledczego Policji. Działania operacyjne mają na celu zwalczanie międzynarodowej zorganizowanej przestępczości związanej z produkcją, dystrybucją i przemytem narkotyków syntetycznych oraz rozpoznawania nowych substancji psychoaktywnych.



Źródło: policja.pl



![Durny manewr imigranta spowodował śmiertelny wypadek. Nie żyją dwie osoby [VIDEO]](https://nczas.com/wp-content/uploads/2025/12/policja-napis-ok-100x70.jpg)


![Kto jest liderem prawicy? Na podium Braun, Mentzen na równi z Morawieckim [SONDAŻ]](https://nczas.com/wp-content/uploads/2026/06/kaczynski-braun-nawrocki-yt-screen-kolaz-ok-100x70.jpg)


