Niestety! Pierwsze skutki tureckiej inwazji. Terroryści z ISIS uciekli z więzienia

Bojownicy Państwa Islamskiego fot. nationaldailyng.com
Terroryści Państwa Islamskiego fot. nationaldailyng.com

Sprawdzają się obawy ekspertów ds. Bliskiego Wschodu, którzy przewidywali, że turecka inwazja na północną Syrię będzie okazją do odbudowy siły przez terrorystów z Państwa Islamskiego.

Kurdowie z Syryjskich Sił Demokratycznych poinformowali, że pięciu bojowników z Państwa Islamskiego uciekło z więzienia po ostrzale przeprowadzonym przez turecką armię.

Ucieczkę miała miejsce w mieście Al-Kamiszli.

Z zamieszania, jakie panuje po tureckiej inwazji, korzystają terroryści. Kurdowie, którzy byli główną miejscową siłą zwalczającą islamskich terrorystów, teraz sami znajdują się pod ostrzałem i siłą rzeczy nie mają czasu ani sił, żeby obecnie zajmować się walką z resztkami ISIS.

Turcy rozpoczętą w środę ofensywę uzasadniają koniecznością stworzenia strefy bezpieczeństwa na turecko-syryjskim pograniczu. Celem ofensywy są właśnie jednostki SDF – są one tworzone głównie przez kurdyjskie Powszechne Jednostki Ochrony (YPG), które według Turcji stanowią przedłużenie zdelegalizowanej przez Ankarę i uznanej za organizację terrorystyczną Partii Pracujących Kurdystanu.

Źródło: Rzeczpospolita