Gdzie się podziali obrońcy praworządności? Socjalistyczny rząd Hiszpanii więzi katalońskich przywódców

Flagi Katalonii/ foto: twitter

Europejska socjeta nieustannie atakuje Polskę za „łamanie praworządności”. Tymczasem w rządzonej przez Partię Socjalistyczną Hiszpanii notorycznie krwawo tłumione są protesty zwolenników separacji Katalonii i nikt nie reaguje.

Hiszpański Sąd Najwyższy w poniedziałek uwięził dziewięciu katalońskich separatystycznych przywódców na okres od 9 do 13 lat.

Pełniący obowiązki premiera, lider Partii Socjalistycznej, Pedro Sanchez powiedział, że uwięzienie katalońskich przywódców jest jednoznaczne z upadkiem katalońskiego ruchu niepodległościowego, którego długotrwała kampania na rzecz separacji spowodowała najpoważniejszy kryzys polityczny w Hiszpanii od czasu śmierci śp. Francisco Franco cztery dekady temu.

Kontrowersyjny wyrok hiszpańskiego sądu stał się prowokacją do organizacji protestów. Protestujący maszerowali na lotnisko w Barcelonie, blokowali autostrady i zatrzymywali ruch w kilku miejscach w północno-zachodniej części kraju.

Poprzednie protesty zostały krwawo stłumione przez policję, co, ku zdumieniu wielu komentatorów, nie spotkało się z krytyką europejskich elit politycznych.

Źródło: Reuters/Nczas.com