Media w USA wprost! Świadczenia socjalne i obrona chrześcijańskich wartości przyniosły sukces PiS

Jarosław Kaczyński. Foto: PAP
Jarosław Kaczyński. Foto: PAP

Nowojorskie dzienniki podkreślają, komentując wyniki wyborów w Polsce, że PiS wygrał, ponieważ jego program obejmował hojne świadczenia socjalne oraz obronę chrześcijańskich wartości, a opozycja nie przedstawiła spójnego programu.

Gazety podkreślają też, że niedzielne wybory parlamentarne przyciągnęły do urn najwięcej wyborców od upadku komunizmu.

Zdaniem „New York Timesa” opozycja nie była w stanie wypracować spójnego programu konkurującego z planami PiS dotyczącymi przekształcenia gospodarki. „Wall Street Journal” pisze, że opozycja zyskała wprawdzie po utworzeniu ideologicznie zróżnicowanej koalicji, ale jednak zawiodła. „NYT” ocenia, że PiS utrzyma władzę, ponieważ wyborcy odrzucili obawy o autokratyczne inklinacje rządu i nagrodzili partię za hojne programy pomocy społecznej.

Pozycja PiS została również wzmocniona dzięki wsparciu Kościoła katolickiego, a wielu księży zachęcało swoje zgromadzenia do głosowania na tę partię. Mieszanka wiary, finansowej szczodrości i pokrzywdzonego nacjonalizmu okazała się politycznie skuteczna” – akcentuje gazeta.

„Wall Street Journal” przypomina, że PiS prowadził intensywną kampanię na tematy kulturowe, obiecywał, że nie pozwoli na przyznawanie szerszych praw społeczności LGBT i będzie bronić Kościoła katolickiego. W ocenie konserwatywnej gazety spolaryzowało to społeczeństwo.

Dziennik przyznaje zarazem, że rząd wprowadził „świadczenia socjalne stanowiące wzór dla podobnie myślących populistów w innych częściach kontynentu”. PiS łączy całkiem lewicową politykę, jeśli chodzi o opiekę społeczną, z prawicowym nacjonalizmem i kwestiami tożsamości i to jest ich zwycięską formułą. (…) To działa – pisze „WSJ”.

Przypomnijmy, że PiS wygrał wybory parlamentarne otrzymując 43,59%.

Źródło: PAP