Noble dla lewackich pisarzy nie są tak groźne jak Noble dla lewicowych ekonomistów. „Jest się czego bać”

Esther Duflo Fot. Flickr
REKLAMA

Literackie nagrody Nobla komentuje się znacznie szerzej, niż te w innych dziedzinach, zwłaszcza w ekonomii. Tymczasem trend nagradzania ludzi związanych z lewicą trwa w obydwu dziedzinach i nie wiadomo, która nagroda jest w rozwoju świata bardziej szkodliwa.

W tym roku ekonomicznego Nobla dostała m.in. francusko-amerykanka pani Esther Duflo razem z ze swoim hindusko-amerykańskim mężem Abhijitem Banerjee. Nobel został jej przyznany za „zwalczanie ubóstwa”.

REKLAMA

Duflo przede wszystkim chce jednak zmienić postrzeganie ekonomistów, jako ludzi zajmujących się bogactwem, czyli pracujących dla bogaczy. „Ekonomiści mają bardzo złą reputację, a część tej złej reputacji jest prawdopodobnie uzasadniona ze względu na sposób działania dyscypliny” – wyjaśniała.

Ludzie uważają, że „ekonomista, interesuje się finansami, więc pracuje dla bogatych”, choć wcale tak nie jest – uważa noblistka i chce, by być naukowcem biednych. Nic dziwnego, że jest więc wielką zwolenniczką redystrybucji bogactwa, czyli po prostu… socjalistką.

Oficjalnie mów się o niej jako przedstawicielce nurtu centrolewicy. Zajmowała się biedą w Indiach, skąd ściągnięto ją do USA na doradczynię prezydenta Baracka Obamy. Za „pracę empiryczną przeciwko ubóstwu” otrzymała już prestiżowe nagrody, w tym w 2010 r. Medal Johna Batesa Clarka. Zasiadała w nowym Komitecie ds. Globalnego Rozwoju. Była asystentką Jeffreya Sachsa.

Esther Duflo jest w dodatku dopiero drugą kobietą, która otrzymała ekonomicznego Nobla w tej dziedzinie. Wierzy nie tylko w potrzebę redystrybucji kapitału, ale i postęp społeczny. Z nagrody dla niej cieszą się też Francuzi.

Urodziła się w Paryżu w 1972 r. i we Francji ukończyła Ecole des hautes études en sciences sociales (EHESS). Jest też magistrem historii za pracę o „Pierwszym Planie Pięcioletnim w Związku Sowieckim”. Stale współpracuje z lewicowym „Liberation”.

Obecnie pracuje w amerykańskim Massachusetts Institute of Technology (MIT). Od 2012 jest obywatelką USA. Współpracuje m.in. z Fundacją Gatesa.

REKLAMA