Sondaż IBRiS dla „Dziennika Gazety Prawnej”. Czego Polacy oczekują po nowym rządzie? Zaskakująco mało socjalizmu [FOTO]

Mateusz Morawiecki oraz Jarosław Kaczyński. / foto: PAP/Darek Delmanowicz
Mateusz Morawiecki oraz Jarosław Kaczyński. / foto: PAP/Darek Delmanowicz
REKLAMA

Wybory do polskiego parlamentu zakończyły się sukcesem Prawa i Sprawiedliwości. Teraz przyszedł czas na spełnianie obietnic wyborczych, tym bardziej, że już niedługo wybory prezydenckie. IBRiS w najnowszym sondażu pokazuje, czego Polacy oczekują po nowym rządzie.

– Polacy uważają, że nowy rząd powinien przede wszystkim zająć się ochroną zdrowia – odpowiedź ta uzyskała ponad 81 proc. wskazań. Na drugim miejscu znalazło się polepszenie jakości edukacji – 32%. – pisze na swoim Twitterze sondażownia.

REKLAMA

Rzeczywiście, najwięcej Polaków oczekuje, że rząd w tej kadencji Sejmu zajmie się polepszeniem stanu polskiej służby zdrowia, która obecnie jest w opłakanym stanie.

Dalej znajdują się: polepszenie jakości edukacji, poprawa bytu seniorów i dopiero na trzecim miejscu ankietowani wprost sformułowali postulat zwiększenia płac, ale też nie mówią oni o podniesieniu płacy minimalnej.

W całym zestawieniu znalazło się zaskakująco mało oczekiwań, dotyczących zastosowania mechanizmów etatystyczno-socjalistycznych.

„Zwiększenie liczby mieszkań”, czyli postulat, który należy rozumieć jako oczekiwanie od państwa, że to ono zajmie się inicjowaniem budów jest dopiero na 11-stym miejscu.

Jest to o tyle, ciekawe, że ostatnie cztery lata rządów PiS były naznaczone bardzo głębokim interwencjonizmem, a mimo to Polacy ponownie wybrali tę samą ekipę.

Co ciekawe, wśród oczekiwań wyborców znajduje się „polepszenie działania wymiaru sprawiedliwości”. Obecnie w Polsce mamy kuriozalną sytuację – minister sprawiedliwość jest jednocześnie prokuratorem generalnym i posłem.

Jeśli PiS chce reelekcji dla Andrzeja Dudy, to powinien wziąć sobie oczekiwania ludu do serca.

Źródło: Twitter/IBRiS

REKLAMA