Niemcy prześwietlają Jarosława Kaczyńskiego: „Scenariusze jak z horroru nie spełniły się”

Jarosław Kaczyński. / foto: PAP
Jarosław Kaczyński. / foto: PAP

Prezes Prawa i Sprawiedliwości znalazł się pod lupą popularnej niemieckiej gazety „Rheinische Post”. Dziennikarz tego tytułu prześwietlili najbardziej wpływowego polityka nad Wisłą, a wnioski jakie wysnuł powinny zadowolić szefa partii rządzącej.

Autor analizy podszedł do sytuacji w Polsce z pewnym dystansem. Najpierw odniósł się do tego w kim prezes PiS upatrywał wrogów wcześniej, a na jaką grupę przerzucił się teraz.

– Kaczyński, który w przeszłości określał swoich krytyków jako „najgorszy sort” noszący zdradę ojczyzny w genach, odkrył niedawno nowego ulubionego przeciwnika – ruch LGBT (…), centrum polskiej tożsamości ma zaś stanowić katolicyzm – można przeczytać w gazecie.

Dalej autor stwierdził, że windowanie wartości katolickiej rodziny to tylko kampanijny zabieg.

Analityk docenił program przygotowany przez Kaczyńskiego w 2015 roku i stwierdził, że dramatyczne przewidywania opozycji nie znalazły odniesienia w rzeczywistości.

– Krytycy nie zostawiali na tym programie suchej nitki i piętnowali pisowski paternalizm, wieszcząc załamanie gospodarcze, (…) ale scenariusze jak z horroru nie spełniły się. Przeciwnie, polska gospodarka nadal rośnie – komentuje analityk „Rheinische Post” .

Na koniec niemiecki dziennikarz słusznie podkreślił, że po sukcesie polityki socjalnej PiS, mimo wcześniejszej krytyki do wyścigu socjalistycznych obietnic włączyły się partie opozycyjne, poza Konfederacją oczywiście.

– Lewicowa i liberalna opozycja przestała zaś wyszydzać pisowski paternalizm. Zamiast tego próbuje go przebić swoją agendą socjalno-polityczną – ocenił.

Źródło: se.pl