
Wyhamował popyt na pracę i nowych pracowników – tak oceniła ekonomistka PKO BP, Urszula Kryńska, dane GUS z 17 października, dotyczące przeciętnego zatrudnienia i przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu br.
Jak podkreśla, od paru miesięcy widać, że wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw „jest anemiczny”.
– W ciągu miesiąca zatrudnienie wręcz zmniejszyło się o 4 tys. osób, a od początku roku zatrudnienie jest ledwie o 17 tys. osób większe, w związku z tym widać, że popyt na pracę, na nowych pracowników wyhamował – stwierdziła.
Pracodawcy wstrzymują się też z podwyższaniem płac. Według Kryńskiej, drugą stroną nieco słabszego popytu na pracę jest stabilizująca się dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw. Jak przypomniała, wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw od półtora roku oscyluje wokół 7 proc. i nie przekroczył jej „na stałe”.
– Od dwóch miesięcy od dwóch miesięcy wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw jest poniżej 6 proc., co o ile nie okaże się, że miały miejsce jakieś przesunięcia wynagrodzeń w górnictwie, oznacza, że również w danych o wynagrodzeniu widać słabnący popyt na pracę – zwraca uwagę Kryńska.
Dodała, że obecna sytuacja sprzyja ograniczaniu napięć na krajowym rynku pracy, gdzie w ostatnich latach bardzo brakowało pracowników – popyt był zdecydowanie większy, niż dostępna podaż pracowników.
Zdaniem ekonomistki PKO BP na rynku pracy w tym roku już niewiele się będzie działo. – Ciekawe rzeczy będą się działy w przyszłym roku – to jak rynek zareaguję na podwyżkę płacy minimalnej o 15 proc. – zaznacza ekonomistka PKO BP.
GUS podał w czwartek, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2019 roku wyniosło 5 tys. 84,56 zł, co oznacza wzrost o 6,6 proc. Natomiast zatrudnienie w tym sektorze rok do roku wzrosło o 2,6 proc., po wzroście o 2,6 proc. w sierpniu br. Z danych urzędu statystycznego wynika jednocześnie, że w ujęciu miesięcznym zatrudnienie we wrześniu spadło o 0,1 proc. po spadku o 0,1 w sierpniu.
Źródło: PAP