Chińczycy trzymają się coraz słabiej! Najgorszy wynik gospodarki od 27 lat. „Problemy przez wojnę handlową z USA”

Starcie USA kontra Chiny. / fot. YouTube
Starcie USA kontra Chiny. / fot. YouTube

Chińska gospodarka jest w coraz gorszej kondycji. Wzrost gospodarczy w trzecim kwartale 2019 r. wyniósł 6%, co jest najgorszym wynikiem od 27 lat. Dzieje się tak za sprawą spadającego popytu w kraju, jak również wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi.

Ekonomiści obawiają się, że chińska gospodarka może jeszcze bardziej zwolnić. Postulują oni, aby rząd w Pekinie wykorzystał instrumenty służące do jej stymulacji, co pozwoliłoby uniknąć kryzysu.

Przed Chińczykami stoją kolejne wyzwania, które trzeba pokonać, aby uniknąć dalszego spowolnienia. Mianowicie, głównym z nich jest przedłużająca się wojna handlowa ze Stanami Zjednoczonymi. Nie bez znaczenia jest również epidemia afrykańskiego pomoru świń.

Rząd nie pozostaje jednak bierny i już ogłosił obniżkę podatków dla firm, a także kilkakrotnie obniżał stopy rezerw obowiązkowych dla banków komercyjnych, przez co kredyty stały się tańsze.

Wesprzyj VII Konferencję Prawicy Wolnościowej (kliknij w obrazek).
Wesprzyj VII Konferencję Prawicy Wolnościowej (kliknij w obrazek).

Niepokojące są jednak zwolnienia pracowników w sektorze przemysłu, a także spadek eksportu maszyn elektrycznych i sprzedaży samochodów oraz spowolnienie wzrostu ilości towarów transportowanych koleją i wytwarzanej energii elektrycznej.

Źródło: PAP