Nie będzie reelekcji Andrzeja Dudy? Ta decyzja prezydenta wzbudziła kontrowersje. Silna prawica może mieć decydujący głos

Agata Kornhauser-Duda, Andrzej Duda. Foto: PAP/Adam Warżawa
Agata Kornhauser-Duda, Andrzej Duda. Foto: PAP/Adam Warżawa

Prezydent Duda nie tylko nie zamierza mianować marszałkiem seniorem Sejmu Janusza Korwin-Mikkego, czym podpadł zwolennikom Konfederacji, zwłaszcza sympatyzujących z partią KORWiN. Prezydent wypowiedział wojnę wszystkim Polakom o prawicowych i antykomunistycznych poglądach. Jak zapowiedział jego rzecznik, Błażej Spychalski, marszałkiem-seniorem zostanie poseł PO Iwona Śledzińska-Katarasińska.

Poseł PO w czasach PRL aktywnie wspierała propagandę komunistyczno-rządową. Była członkiem PZPR. Przewinęła się też w swojej karierze przez „Gazetę Wyborczą”.

Prawicowa część społeczeństwa nie ma wątpliwości – to skandal i wypowiedzenie wojny prawicy, która zapewne nie zagłosuje na wspierającego byłych komunistów i członków PO prezydenta.

Prezydent spośród dwójki najstarszych posłów chce wskazać Śledzińską-Katarasińską na Marszałka Seniora. Różnica między @JkmMikke a panią poseł jest taka, że on w 1964 i 1968 r. siedział w areszcie za antykomunistyczne protesty a ona pisała teksty broniące linii Gomułki i PZPR – napisał poseł Robert Winnicki.

4 lata temu też była starsza niż Kornel Morawiecki a jednak z jakiś powodów to on został Marszałkiem Seniorem – dodał Winnicki.

Prezydent Duda wybrał na marszałka seniora Panią z prawdziwie prawicowym emploi: – Głos Robotniczy; – PZPR; – Gazeta Wyborcza; – Unia Demokratyczna; – Unia Wolności; – Platforma Obywatelska – wylicza Obywatel D.C.

Marszałek senior należy się Korwinowi tak jak 4 lata temu należał się K. Morawieckiemu. Za działalność publiczną od 1968 roku, za stałość w poglądach, za niezłomność i wytrwałość. Można się z nim nie zgadzać, ale należy mu oddać co jego. Przypomnimy o tym Prezydentowi w maju – zapowiada Sławomir Mentzen.

Prezydent Duda chce pokazać, że nie jest żydofilem i dlatego wskaże Śledzińską Katarasińską, która brała czynny udział w komunistycznej antysemickiej rozgrywce w 1968 r. na marszałka seniora – ocenił zastępca redaktora naczelnego „Najwyższego Czasu!” Adam Wojtasiewicz.

Prezydent Andrzej Duda już na wstępie pali mosty z Konfederacją. A może ma nadzieję, że poprze go Platforma, której działaczkę wskazał na marszałek senior? A potem będą pretensje, że przegrał wybory o kilka punktów bo K. go nie poparła – podsumowuje Tomasz Sommer, redaktor naczelny naszego portalu.

A po wyborach Sakiewicz i Karnowscy będą przekonywali, że Konfederacja to twór PO, bo nie głosował na kandydata PiS. Proste pytanie: Po co głosować na kogoś z PiS, kto promuje komunistycznych działaczy i członków PO?