Minihydra została odnaleziona w Pułtusku! Ta żmija ma dwie głowy

Dwugłowa żmija/fot. Facebook Lasy Państwowe
Dwugłowa żmija/fot. Facebook Lasy Państwowe

Lasy Państwowe pochwaliły się na Facebooku niesamowitym znaleziskiem. To dwugłowa żmija odnaleziona w okolicach Pułtuska! To prawie niczym legendarna trzygłowa hydra, ale z dwiema głowami i o wiele mniejszych rozmiarów.

Żmiję odnalazł turysta podczas spaceru edukacyjną ścieżką „Nasz Las”. Żmija zygzakowata wygrzewała się na piasku.

Jednak szybko dostrzegł, że to nie jest zwykła żmija jakich wiele. Gad miał dwie głowy. Turysta szybko zrobił zdjęcie, które na Facebooku opublikowały już Lasy Państwowe.

Zaobserwowany osobnik dotknięty jest zjawiskiem policefalii, oznacza to, że organizm ma prawidłowo rozwinięte ciało, ale więcej niż jedną głowę – mówi dr Andrzej G. Kruszewicz, przyrodnik.

Nie jest to przypadek odosobniony, bo osobniki różnych gatunków węży opisywane były w literaturze już wcześniej – wyjaśniono.

Żmija zygzakowata to jeden z najbardziej pospolitych węży spotykanych w Polsce. Najczęściej można je spotkać na południowych stokach wzgórz, obrzeżach lasów oraz leśnych drogach. Występują także na słonecznych brzegach rzek i strumieni.

Są to bardzo pożyteczne gady. W ciągu swojego życia tępią ogromną liczbę gryzoni. Ponieważ występują coraz rzadziej, podlegają one w Polsce całkowitej ochronie.

Źródła: onet.pl/facebook.pl