Wniosek o unieważnienie wyborów trafił do Sądu Najwyższego. Konfederacja chce ponownego głosowania w kilku okręgach

Konfederacja. Foto: fb/Konfederacja
Konfederacja. Foto: fb/Konfederacja

Konfederacja Wolność i Niepodległość złożyła do Sądu Najwyższego wniosek o unieważnienie wyborów w kilku okręgach. O szczegółach poinformował Robert Winnicki, który był gościem niedzielnej audycji „Radia ZET”.

O przygotowywaniu takiego wniosku posłowie Konfederacji informowali podczas pierwszej konferencji prasowej w Sejmie 15 października. Jak powiedział Winnicki, wszelkie formalności prawne zostały zakończone i odpowiednie dokumenty znalazły się w Sądzie Najwyższym.

Konfederacja złożyła do Sądu Najwyższego protest wyborczy, domagając się unieważnienia wyborów parlamentarnych. Chcemy powtórzenia wyborów w niektórych okręgach, w których w wyniku propagandy TVP nasi kandydaci nie zostali posłami – powiedział Winnicki.

Polityk dodał, że gdyby media publiczne rzetelnie informowały o przebiegu kampanii wyborczej, to Konfederacja uzyskałaby dużo lepszy wynik. – Mielibyśmy nie 6,81 procent, ale 8, 9 czy nawet 10 procent. Nie 11 posłów, tylko 40-50 – stwierdził.

TVP ponad prawem

W trakcie kampanii wyborczej TVP i jej flagowy program „Wiadomości” wielokrotnie kłamali na temat Konfederacji. W efekcie czterokrotnie przegrali proces wyborczy, ale ostatniego wyroku nie wykonali.

Zgodnie z prawomocnym wyrokiem sądu, „Wiadomości” TVP miały pokazać pełne sondaże z wynikiem Konfederacji i opublikować przeprosiny. Musieli to zrobić w piątek lub w sobotę i to pomimo obowiązującej ciszy wyborczej.

Zgodnie z art. 111 par. 6 Kodeksu wyborczego działania wynikające z orzeczenia sądu nie łamią ciszy wyborczej. TVP dobrze wiedziało o takim kształcie polskich przepisów, bo samo informowało o tym jeszcze rok temu.

Ostatecznie jednak TVP wyroku nie wykonało, stawiając się ponad prawem i zakłócając porządek wyborów. To bardzo niebezpieczny precedens. Dotychczas TVP wielokrotnie – nie tylko za rządów PiS – było oskarżane o stronniczość, ale po raz pierwszy doszło do tak otwartego ignorowania postanowienia sądu.

Telewizja publiczna dopuściła się licznych manipulacji, połamania prawa wyborczego, największego zamachu na wolne, demokratyczne wybory, jakie były po roku 1989, dlatego w tej sprawie będziemy interweniować – mówił na konferencji prasowej Winnicki.

Wesprzyj VII Konferencję Prawicy Wolnościowej (kliknij w obrazek).
Wesprzyj VII Konferencję Prawicy Wolnościowej (kliknij w obrazek).