Nie żyje prof. Waldemar Dziak. Nikt nie opowiadał o Korei Północnej tak, jak on. Za biografię Kim Dzong Ila dostał dożywotni zakaz wjazdu do KRLD

Waldemar Jan Dziak / Fot. PAP
Waldemar Jan Dziak / Fot. PAP

Nie żyje prof. Waldemar J. Dziak, politolog i specjalista z zakresu problematyki chińskiej i północnokoreańskiej – podała w poniedziałek wieczorem uczelnia Collegium Civitas. Naukowiec miał 67 lat.

„Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Profesora Waldemara J. Dziaka, naszego drogiego Przyjaciela i wieloletniego wykładowcy Collegium Civitas, wybitnego naukowca, politologa i specjalisty w zakresie problematyki północnokoreańskiej i chińskiej” – przekazało Collegium Civitas na profilu jednego z mediów społecznościowych. Uczelnia złożyła także wyrazy współczucia najbliższym naukowca.

Prof. Waldemar J. Dziak urodził się 7 stycznia 1952 r. w Warszawie. Był naukowcem, politologiem, specjalistą z zakresu problematyki północnokoreańskiej, chińskiej oraz krajów bałkańskich. Był związany z Instytutem Studiów Politycznych PAN od 1990 roku, czyli od jego powstania. Był również wykładowcą m.in w Collegium Civitas i Akademii Dyplomatycznej.

Naukowo zajmował się problematyką krajów bałkańskich i Dalekiego Wschodu, ze szczególnym uwzględnieniem Albanii, Bośni i Hercegowiny, Korei Północnej i Chin.

Był również przewodniczącym rady programowej rocznika „Azja – Pacyfik”, członkiem rady serii „Biblioteka Azji i Pacyfiku” oraz rady naukowej „Gdańskich Studiów Azji Wschodniej”.

Był autorem i współautorem ponad 20 książek i kilkuset artykułów naukowych, m.in.: „Kim Jong Il (biografia polityczna)” (2004), „Korea Północna. U źródeł rodzinnej sukcesji władzy” (2009), „Pjongjang rok 1956” (2010), „Najnowsza historia polityczna Republiki Korei” (2011), „Kim Dzong Un” (2013), „Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza” (2014), „Tybet. Szkice z dziejów chińsko-tybetańskich” (2015), „Historia polityczna Chin 1839-2014. Kronika najważniejszych wydarzeń”, „Historia polityczna Chin 1839-2014. Konspekt analityczny” (2016), „Korea Północna. Wewnętrzne wektory trwania” (2016), „Mao Zedong. Ontologia władzy” (2017).

Poza działalnością naukową prof. Dziak w latach 1999-2001 prowadził audycję „Rozmowy niekontrolowane” w Radiu TOK FM pod pseudonimem Waldemar Ogiński, program „Humory Waldemara Ogińskiego” w TV Puls w 2001 r., a w latach 2007-2012 jako Waldemar Jan Ogiński rozmawiał z politykami w „Salonie politycznym” w Superstacji.

Biografia Kim Dzong Ila jego autorstwa spotkała się z ostrą reakcją ze strony władz KRLD, które dożywotnio zabroniły autorowi wjazdu do tego kraju.

Źródło: PAP/NCzas.com