Radni KO idą na całość. W Białymstoku zlikwidują ulicę „Łupaszki” i przemianują na… 100-lecia Praw Kobiet

Żołnierze V Wileńskiej Brygady AK. Stoją od lewej: ppor. Henryk Wieliczko
Żołnierze V Wileńskiej Brygady AK. Stoją od lewej: ppor. Henryk Wieliczko "Lufa", por. Marian Pluciński "Mścisław", mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", wachm. Jerzy Lejkowski "Szpagat", Zdzisław Badocha „Żelazny”. Źródło: IPN

Radni Koalicji Obywatelskiej w Białymstoku chcą zlikwidować nazwę ulicy mjra Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka. Zamiast tego ulica ma nazywać się 100-lecia Praw Kobiet.

Oprócz czynów chwalebnych, ma także czarne karty związane z ofiarami wśród ludności cywilnej. (…) Właściwym więc jest odłożenie decyzji o nadaniu imienia ulicy mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka do czasu jednoznacznego określenia jego postaci przez historyków, tak aby patroni białostockich ulic byli postaciami, które łączą, a nie dzielą – twierdzą w uzasadnieniu radni KO.

„Łupaszko” był dowódcą V Wileńskiej Brygady AK walczącym przeciwko okupantom zarówno niemieckim jak i sowieckim. Według niektórych historyków, miał dopuścić się masakry ludności cywilnej we wsi Dubinki w 1944 roku. Często jednak pomija się fakt, że nie była to zwykła osada zamieszkała przez bezbronnych cywilów, lecz ufortyfikowana wieś zamieszkana przez wojskowych osadników litewskich. Celem ataku zaś były osoby, które współpracowały z siłami okupacyjnymi.

Jednym z powodów zmiany nazwy ulicy mają być akty wandalizmu. Na jednym z ogrodzeń przy ulicy ktoś napisał sprayem „ulica zbrodniarza”.

Czterej radni KO – składający się w Białymstoku z ugrupowań Forum Mniejszości Podlasia oraz jednego niezależnego – proponowali zmianę nazwy ulicy już przy wyborach w ubiegłym roku. Uchwała będzie głosowana za tydzień.

Źródło: wp.pl