Szokujące skutki działań PiS! Szaleńcze tempo wzrostu płacy minimalnej zniszczy rynek

Praca / fot. Pixabay
Praca / fot. Pixabay

Szaleńcze tempo wzrostu płacy minimalnej zaburzy rynek pracy, drastycznie zmniejszy się dynamika zatrudnienia – ostrzegają ekonomiści.

Płaca minimalna ma wzrosnąć w ciągu 5 lat aż o 77 proc. Przedsiębiorcy nie będą mieli pieniędzy na wypłatę tak wysokich wynagrodzeń.

Analitycy „Credit Agricole” przeprowadzili analizę skutków tak gwałtownego wzrostu minimalnego wynagrodzenia w firmach zatrudniających co najmniej 9 osób. Przyjęli dwa scenariusze:

  1. płaca minimalna rośnie tak, jak planuje rząd, czyli w przyszłym roku będzie to 2600 zł brutto, a w 2024 r. – 4000 zł brutto, co oznacza wzrost o 77 proc.
  2. wynagrodzenie minimalne rośnie tak, jak w 2019 r., czyli o 7 proc. rocznie – pensja minimalna w 2024 r. sięgałaby 3176 zł brutto, czyli wzrosłaby o 41 proc.

Wniosek płynący z analizy szokuje. Wariant forsowany przez PiS spowoduje, że poziom zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw ukształtuje się w 2024 r. na poziomie o 3,5 proc. niższym, w porównaniu z alternatywnym scenariuszem, w którym płaca minimalna rosłaby w takim samym tempie, jak w 2019 r.

Przekłada się to na mniejszy stan zatrudnienia w firmach w 2024 roku o ok. 200 tys.!

Zmiany uderzą przede wszystkim w pracowników, którzy ostatecznie poniosą koszty „reform” PiS.

Źródło: money.pl