Prezydent Andrzej Duda nie weźmie udziału w Marszu Niepodległości? „Tamten marsz był absolutnie wyjątkowy”

Prezydent Andrzej Duda. Foto: PAP
Prezydent Andrzej Duda. Foto: PAP

Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta zasugerował, że Andrzej Duda nie pojawi się na tegorocznym Marszu Niepodległości. Czy powróci tym samym do niechlubnej tradycji ignorowania największej patriotycznej manifestacji przez kolejnych prezydentów Polski?

W rozmowie z Wirtualną Polską Spychalski został zapytany, czy prezydent weźmie udział w tegorocznym Marszu Niepodległości.

Prezydent szedł na czele marszu w zeszłym roku dlatego, że tamten marsz był absolutnie wyjątkowy; to był marsz zorganizowany na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości; to był marsz, który miał charakter państwowy. W tym roku, z tego co wiem, tak nie będzie – powiedział rzecznik prezydenta.

Dopytywany, czy to oznacza, że prezydent nie pójdzie w Marszu Niepodległości, odparł: – Nie ma co prawda jeszcze decyzji w tym zakresie, ale na pewno nie będzie to uroczystość o charakterze państwowym .

Spychalski zaznaczył, że uroczystości z okazji Święta Niepodległości organizowane przez Kancelarię Prezydenta obejmą m.in. wręczenie Orderów Orła Białego, uroczystą zmianę warty honorowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza, spotkanie z protokołem dyplomatycznym w Pałacu Prezydenckim.

W ubiegłym roku z udziałem prezydenta i premiera ulicami Warszawy przeszedł Biało-Czerwony Marsz „Dla Ciebie Polsko” zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na jeden marsz złożyły się formalnie dwa zgromadzenia – jedno organizowane przez rząd, a drugie przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

PiS-owi od wielu lat „nie po drodze” z Marszem Niepodległości. Partia Kaczyńskiego od wielu lat organizowała konkurencyjne obchody Święta Niepodległości w Krakowie.

Źródło: PAP