Konfederacja wzywa Julię Przyłębską do działania! 2 lata bezczynności w sprawie aborcji eugenicznej [VIDEO]

Konfederacja pod Trybunałem Konstytucyjnym fot. screen twitter.com
Konfederacja pod Trybunałem Konstytucyjnym fot. screen twitter.com

Jeszcze nie zasiedli w ławach poselskich, a już poważnie angażują się w politykę i żądają działania. Politycy Konfederacji wzywają prezes Trybunału Konstytucyjnego Julię Przyłęcką do pracy nad wnioskiem ws. aborcji eugenicznej.

Kończy się kadencja Sejmu i jest zagrożenie, że dyskontynuacji ulegnie wniosek posłów sprzed 2 lat dot. zgodności z Konstytucją tzw. aborcji eugenicznej. Wzywamy J. Przyłębską do niezwłocznego rozpoznania tego wniosku, aby nie został umorzony!! – mówił poseł Robert Winnicki.

Wniosek został złożony dokładnie 27 października 2017 roku. Według posłów Konfederacji, Trybunał Konstytucyjny celowo wstrzymuje się z rozstrzygnięciem sprawy. Przypomnijmy, wniosek dotyczył zbadania przez TK, czy zgodny z konstytucją jest zapis w ustawie, który zezwala na aborcję ze względu na wykrycie m.in. zespołu Downa.

Pytamy o zapisy konstytucyjne, według których, nie można nikogo dyskryminować, zwłaszcza ze względu na stan zdrowia, upośledzenie, chorobę. Wniosek był wykorzystywany przez polityków PiS do zmiany tematu, ucinania tematu. Wielokrotnie słyszeliśmy, że wniosek jest w Trybunale Konstytucyjnym i nic nie możemy zrobić – stwierdził Jakub Kulesza, przypominając, jak sprawa była wykorzystywana przez polityków partii rządzącej.

Dzisiaj składamy pismo wzywające panią Przyłębską do pilnego, niezwłocznego, rozpatrzenia tego wniosku! – apelował Robert Winnicki.