Czy to możliwe?!? PiS chce naprawić system podatkowy? Ministerstwo Finansów: „Pewne błędy zostały popełnione”

I jak teraz to spłacić? Fot. flicr/ PAP
fot. flicr/ PAP
REKLAMA

Ministerstwo Finansów rozważa powrót loterii paragonowej, w ramach walki z szarą strefą – informuje Wojciech Śliż z Ministerstwa Finansów. Najpierw resort chce jednak likwidować zbędne obowiązki nałożone na firmy, zrezygnować z niepotrzebnych przepisów.

W ostatnich latach do polskiego prawa wprowadzono szereg zbędnych regulacji związanych z uszczelnianiem VAT-u. Dlatego teraz potrzebne są kolejne uproszczenia dla podatników.

REKLAMA

W mojej ocenie nie ma przeszkód, aby tam, gdzie możemy, likwidować zbędne obowiązki, z którymi muszą radzić sobie przedsiębiorcy – zapowiada Wojciech Śliż, dyrektor departamentu podatku od towarów i usług w MF. Wskazuje m.in. na zbędny formalizm dotyczący faktur, czy administracyjne obowiązki związane z kursami walut. Na czynności wynikające z nich podatnicy tracą dużo czasu, a nie przekłada się to na dodatkowe korzyści dla fiskusa.

Resort finansów dokonał przeglądu takich regulacji. – Jesteśmy na etapie wypracowywania wspólnie z Krajową Administracją Skarbową listy regulacji, z których można by zrezygnować – wyjaśnia Śliż.

Ministerstwo dokonało przeglądu ustaw podatkowych uchwalonych ostatnio przez Sejm i zdecydowało o poprawieniu niektórych przepisów. – Nie boimy się przyznać, że pewne błędy zostały popełnione. Mamy plan przygotowania ustawy naprawczej – ocenia dyrektor. W jednej z nowelizacji pojawił się np. „szef” Krajowej Informacji Skarbowej zamiast dyrektora, co oznaczałoby powołanie nowego organu.

Wśród dalszych planów legislacyjnych resortu finansów Śliż wymienia zmiany zmierzające do ograniczenia szarej strefy.

W pierwszej kolejności musieliśmy zająć się twardymi oszustwami, z czym państwo w przeszłości nie radziło sobie najlepiej. Udało nam się to. Natomiast jest jeszcze druga sfera, którą trudno opanować – szara strefa. Myślimy o wypracowaniu rozwiązań, które umożliwiłyby walkę z nieraportowaniem transakcji, z zachowaniami, z którymi każdy styka się codziennie – tłumaczy przedstawiciel MF. Jego zdaniem budżet z tego tytułu ponosi straty rzędu co najmniej kilku miliardów złotych rocznie.

Z informacji Śliża wynika, że pewne pomysły ministerstwo już ma, np. dla branży budowlanej, dla branży motoryzacyjnej, ale są one na etapie koncepcji. Rozważanym rozwiązaniem jest powrót loterii paragonowej.

Chodzi o to, aby była rozwiązaniem systemowym, aby konsument, który dostanie paragon – papierowy, czy elektroniczny natychmiast mógł sprawdzić, czy to rozliczenie zostało przesłane do bazy fiskusa. Zachętą, aby to zrobić może być szansa na wygranie nagrody. Jestem przekonany, że to byłoby dobre rozwiązanie, bo w walce z szarą strefą najskuteczniejsza jest samokontrola – uważa dyrektor w MF.

Zwraca też uwagę na rolę edukacji w tej sferze, że wszyscy musimy zdawać sobie sprawę, że niepłacenie podatku, to zwykłe oszustwo i okradanie innych podatników. – Każdy korzysta z publicznej służby zdrowia, każdy jeździ o publicznych drogach, ale część społeczeństwa się do tego nie dokłada. To nieuczciwe wobec tych, którzy podatki płacą – podkreśla Śliż.

Źródło: PAP

REKLAMA