Biegunka, wymioty i zawroty głowy. Niebezpieczne ciastka z Biedronki! Wydano specjalne ostrzeżenie dla konsumentów

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Wikimedia/Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Wikimedia/Pixabay

Główny Inspektorat Sanitarny informuje o niebezpiecznych ciastkach, które są dostępne w sklepach Biedronka. Chodzi o Bonitki maślano-kakaowe z dodatkiem czekolady, którego producent nie poinformował o mogącym być niebezpiecznym dwutlenku siarki, który znajduje się w produkcie.

Według informacji GIS ciasteczka „Ekstra chrupiące Bonitki z dodatkiem czekolady. Herbatniki maślano-kakaowe z dodatkiem czekolady” zawierają dwutlenek siarki powyżej 10mg/kg, o czym producent był zobowiązany poinformować na opakowaniu.

Dwutlenek siarki występuje naturalnie w wielu produktach, takich jak jaja, szczypiorek, szczypiorku, szparagach czy cebuli, soi i pomidorach. Jednak w mniejszych ilościach, a ich obecność powyżej wskazanego poziomu jest niebezpieczna dla alergików.

Według portalu poradnikzdrowie.pl spożycie dwutlenku siarki przez osobę uczuloną wywołuje niemal natychmiastową reakcję, odczuwalną w czasie 15-30 minut, która objawia się poprzez:

– pokrzywkę i świąd;
– niestrawność, biegunkę, wymioty;
– trudności w połykaniu;
– zaczerwienienie skóry;
– zawroty głowy;
– spadek ciśnienia krwi;
– problemy z oddychaniem.

Chodzi o produkty z partii o numerze:  L 147. Data przydatności do spożycia owych ciastek to 23 lipca 2020 roku. Produkt można zwracać w dowolnych sklepach sieci Biedronka, nawet bez okazywania paragonu.