1 listopada wspominamy zmarłych. Obrońca w procesach politycznych z czasów PRL, były premier Jan Olszewski zmarł w tym roku

REKLAMA

W 2019 roku pożegnaliśmy wiele znanych postaci życia publicznego. Są wśród nich politycy, artyści, biznesmeni. Jednym z nich jest premier Jan Olszewski.

Z okazji uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego przypominamy znanych ludzi, którzy zmarli w tym roku.

REKLAMA

Jan Olszewski, były premier, żołnierz Szarych Szeregów i uczestnik powstania warszawskiego zmarł 7 lutego 2019 roku w szpitalu na ul. Szaserów w Warszawie. Wcześniej kilkukrotnie trafiał na leczenie ze względu na omdlenia, po udarze mózgu, którego doznał w 2011 roku.

W latach 60. był obrońcą w procesach politycznych. W latach 1968–1970, z powodu obrony studentów aresztowanych w czasie manifestacji marcowych w Warszawie, był zawieszony w prawie wykonywania zawodu. Po tym okresie powrócił do pracy jako adwokat. W 1970 roku był obrońcą w procesie działaczy niepodległościowej organizacji Ruch. W 1976 roku uczestniczył w zakładaniu Komitetu Obrony Robotników. We wrześniu 1980 roku włączył się w organizowanie niezależnego związku zawodowego w Warszawie.

Jan Olszewski od 6 grudnia 1991 roku pełnił funkcję prezesa Rady Ministrów. Po sformowaniu składu rządu jego gabinet uzyskał wotum zaufania w dniu 23 grudnia.

Jako premier zasłynął z deklaracji spowolnienia prywatyzacji majątku państwowego oraz pełnej dekomunizacji w Ministerstwie Obrony Narodowej. W maju 1992 roku wyraził swój sprzeciw w sprawie koncepcji przekazywania baz opuszczanych przez wojska rosyjskie stacjonujące w Polsce w ręce międzynarodowych spółek polsko-rosyjskich.

Uchwałą Sejmu z 5 czerwca 1992 roku został pozbawiony urzędu na skutek uchwalenia wotum nieufności. Głosowanie złożonego w maju wniosku o odwołanie rządu zostało przyspieszone w związku z działaniami ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza w ramach wykonywania tzw. lustracyjnej uchwały Sejmu i sporządzeniem listy Macierewicza.

Od tego czasu Jan Olszewski kilkukrotnie próbował swoich sił w polityce. W 1995 roku startował w wyborach na Prezydenta RP, w których osiągnął wynik 6,68%. Następnie dwukrotnie zasiadał w ławach sejmowych, najpierw z ramienia Ruchu Odbudowy Polski (1997 r.) i Ligi Polskich Rodzin (2001 r.). W wyborach 2005 roku, jako przedstawiciel Ruchu Patriotycznego, starał się o miejsce w Senacie, jednak bezskutecznie.

Uroczystości pogrzebowe o charakterze państwowym odbyły się 15 i 16 lutego 2019 roku. Na te dni została zarządzona przez prezydenta Andrzeja Dudę żałoba narodowa.

Źródło: Wikipedia / nczas.com

REKLAMA