Hulajnogi Ubera zamknięte w Los Angeles. „Władze mogłyby prowadzić stalking, nadzór elektroniczny i nękanie mieszkańców miasta”

Walking Bicycle / Źródło: YouTube
REKLAMA

Możliwość korzystania z elektrycznych hulajnóg Ubera w Los Angeles została tymczasowo zawieszona w związku z trwającym sporem pomiędzy miastem a firmą ws. ochrony danych użytkowników.

W Los Angeles działają obecnie około 32 tys. elektrycznych hulajnóg wynajmowanych przez osiem różnych firm, w tym Ubera.

REKLAMA

Władze miasta we współpracy z operatorami urządzeń stworzyły specjalną platformę gromadzącą ich dane geolokalizacyjne, co ma pomóc m.in. w radzeniu sobie z problemem porzucania jednośladów w przypadkowych miejscach.

Zgoda na współdzielenie danych z hulajnóg z miastem jest warunkiem koniecznym dla możliwości świadczenia usług ich wynajmu w Los Angeles – podaje „Wall Street Journal”. Według przedstawicieli lokalnych władz, Uber jest jedyną spośród ośmiu firm, która odmówiła udostępniania danych swoich pojazdów w ramach platformy. Spółka argumentuje, że za decyzją w tej sprawie stoi troska o ochronę prywatności użytkowników.

Jak twierdzi Uber, władze Los Angeles przez gromadzenie danych w taki sposób zyskują możliwość identyfikacji poszczególnych osób oraz śledzenia ich ruchu w czasie rzeczywistym. Specjaliści ds. prywatności natomiast wskazują, że zgromadzone na platformie informacje mogą – w przypadku ich niezgodnego z prawem użycia – posłużyć do stalkingu, nadzoru elektronicznego bądź nękania poszczególnych mieszkańców miasta.

Władze Los Angeles z kolei argumentują, że gromadzone w ramach wspólnej platformy wymiany danych o hulajnogach informacje są anonimizowane, a celem ich przetwarzania jest jedynie zarządzanie ruchem jednośladów oraz kontrola nad ich prawidłowym parkowaniem.

Wprowadzenie systemu opartego na założeniach platformy, która działa w Los Angeles, rozważają obecnie inne amerykańskie miasta – informuje „WSJ”. W przyszłości obecny w tym mieście system może być wykorzystywany również do monitorowania przejazdów współdzielonych oraz dostaw towarowych realizowanych za pomocą dronów.

Jak zwraca uwagę „Wall Street Journal”, wyzwanie, które Uber rzucił miastu, nie godząc się na udostępnianie danych na temat swoich hulajnóg, może wywrzeć duży wpływ na to, jak tego rodzaju kwestie rozwiązywane będą w przyszłości.

Źródło: PAP

REKLAMA