Amerykańscy naukowcy twierdzą, że TO wpływa na mózg dziecka

Dziecko wpatrzone w ekran smartfona fot. Pixabay
Dziecko wpatrzone w ekran smartfona fot. Pixabay
REKLAMA

Nowe badanie z Centrum Medycznego Szpitala Dziecięcego w Cincinnati opublikowane w JAMA Pediatrics wykazało, że istnieją dowody na to, że struktura mózgu dzieci może ulec zmianie przy długotrwałym przebywaniu przed ekranem.

Badacze przyjrzeli się wynikom rezonansu magnetycznego mózgu przeprowadzonego u przedszkolaków i stwierdzili, że przebywanie przed ekranem przez czas dłuższy niż zalecany przez Amerykańską Akademię Pediatryczną (AAP) skutkowało niższymi odczytami w mikrostrukturze mózgu i mielinizacji, czyli procesu tworzenia osłonki tłuszczowej (mielinowej) wokół włókien nerwowych w mózgu, w obszarach związanych z rozwojem języka oraz umiejętności czytania i pisania.

REKLAMA

Badanie przekrojowe było przeprowadzone pośród 47 zdrowych dzieci (27 dziewczynek i 20 chłopców) w wieku od 3 do 5 lat w okresie od sierpnia 2017 do listopada 2018 roku.

Wyniki testów kognitywnych nie różniły się w zależności od dochodu gospodarstwa domowego w jakim wychowywały się dzieci.

Naukowcy z Centrum Medycznego Szpitala Dziecięcego w Cincinnati wskazali na konieczność dalszych badań w szczególności we wczesnych fazach rozwoju mózgu.

AAP zaleca, by dzieci w wieku od lat 2 do 5 spędzały nie więcej niż 1 godzinę dziennie przed monitorem. W przypadku dzieci młodszych niż 18 miesięcy zaleca się unikanie przebywania przed ekranem, a dzieci w wieku od 18 do 24 miesięcy powinny oglądać jedynie programy tworzone specjalnie dla dzieci.

Źródło: JAMA Network

REKLAMA