Praca marzeń? Szukają kandydatów do roboty na Spitsbergenie

Polska stacja badawcza na Spitsbergenie. Foto: Wikipedia/By Krzysztof Maria Różański, (Upior polnocy) - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2948441
Polska stacja badawcza na Spitsbergenie. Foto: Wikipedia/By Krzysztof Maria Różański, (Upior polnocy) - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2948441

W związku z organizacją 43. Wyprawy Polarnej do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie, Instytut Geofizyki PAN poszukuje pracowników, którzy wezmą w niej udział. Swoje oferty mogą nadsyłać m.in. geofizycy, meteorolodzy, informatycy, mechanicy i konserwatorzy.

Załoga, która będzie zimować na Spitsbergenie, wyruszy z Polski w czerwcu 2020 r., z kolei powrót jest planowany na lipiec 2021 r. Druga grupa, która będzie tam przebywać jedynie latem, wyjedzie w okresie letnim i wróci do Polski we wrześniu 2020 r.

Poszukiwany jet geofizyk, który ma również doświadczenie w elektronice. Zatrudnienie znajdzie też meteorolog z doświadczeniem w służbie meteorologicznej IMGW oraz specjalista ds. monitoringu środowiska lub hydrochemik, który pracował wcześniej w laboratorium chemicznym, gdzie obsługiwał chromatograf jonowy. Informatyk powinien nie tylko potrafić administrować systemami operacyjnymi Windows i Linux, ale także być biegłym w teleinformatyce oraz łączności internetowej.

Do grupy letniej dołączy pracownik techniczny, którego umiejętności obejmują roboty ogólnobudowlane, stolarkę, elektrykę, hydraulikę i mechanikę. Potrzebny będzie również specjalista do spraw administracji z doświadczeniem w obsłudze ruchu turystycznego.

Jednakże jako pierwszy na Spitsbergen pojedzie kucharz. Ten pojawi się na miejscu już w kwietniu 2020 r.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Geofizyki PAN.

Źródło: PAP Nauka w Polsce