Zimą mamy poważny problem. Jak uzupełnić witaminę D?

Obrazek ilustracyjny. Foto: pixabay.com
Obrazek ilustracyjny. Foto: pixabay.com

Dni stają się coraz krótsze i pochmurne, a przez brak promieni słonecznych nasze organizmy nie są w stanie syntetyzować odpowiedniej ilości witaminy D. Zobacz jak temu zapobiec.

Organizm ludzki jest w stanie samodzielnie syntetyzować witaminę D w postaci cholekalcyferolu (D3). Powstaje on w wyniku ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych.

O ile od kwietnia do września większość z nas nie ma z tym problemu to w okresie jesienno-zimowym nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić zapotrzebowania na witaminę D.

Niektóre opracowania wskazują, że aż 70% Polaków cierpi na deficyt witaminy D w organizmie. Problem dotyczy zwłaszcza ludzi starszych bowiem możliwości jej produkowania spadają w wiekiem.

Witamina D to nie tylko zdrowe kości, ale także kwestia odporności organizmu na różnego rodzaju infekcje, a także mniejsze ryzyko występowania nadciśnienia.

Oznacza to, iż w okresie jesienno-zimowym należy zadbać o regularne dostarczanie organizmowi witaminy D.

Najprościej zrobić to wprowadzając do diety tłuste ryby morskie np: tuńczyka czy makrelę w formie wędzonej. Źródłem witaminy D są także jaja, wątróbka, przetwory mleczne (zwłaszcza sery) oraz tłuszcze roślinne.