W Polsce Święto Niepodległości, we Francji rocznica zawieszenia broni po Wielkiej Wojnie

Francuscy weterani w drodze na uroczystości upamiętniające zawieszenie broni w czasie Wielkiej Wojny (I Wojny Światowej) . Zdjęcie: EPA/LUDOVIC MARIN / POOL MAXPPP OUT Dostawca: PAP/EPA.
Francuscy weterani w drodze na uroczystości upamiętniające zawieszenie broni w czasie Wielkiej Wojny (I Wojny Światowej) . Zdjęcie: EPA/LUDOVIC MARIN / POOL MAXPPP OUT Dostawca: PAP/EPA.
REKLAMA

11 Listopada jest też świętem we Francji, która obchodzi 101 rocznicę tzw. Armistice, czyli zawieszenia broni w Wielkiej Wojnie. Uroczystości mają charakter państwowy i są przede wszystkim oddaniem hołdu jej ofiarom. Pomniki z listami poległych w latach 1914-18 znajdują się tu niemal w każdej wiosce.

Program obchodów jest bardzo bogaty. Prezydent Macron rozpoczął dzień od złożenia kwiatów pod pomnikiem byłego ministra wojny i prezydenta Clemenceau. Zadzwoniły dzwony „dla Poległych”, miała miejsce minuta ciszy, a następnie rozbrzmiały dźwięki „Marsylianki”.

REKLAMA

Prezydent wjechał na Pola Elizejskie w eskorcie Gwardii Republikańskiej i przybył na Place de l’Etoile, gdzie znajduje się Łuk Triumfalny i zarazem Grób Nieznanego Żołnierza. Odbywa się tu warta honorowa, zapalenia znicza i złożenie wieńca. Później czeka jeszcze Apel Poległych.

W południe Prezydent wydaje obiad w Palais de l’Elysée dla kombatantów. Tego dnia w Paryżu w Parku A1ndre Citroena zostanie też odsłonięty pomnik żołnierzy „Poległych dla Francji” w operacjach zagranicznych. Uroczystości zakończy wystąpienia Emmanuela Macrona.

Nowy pomnik jest poświęcony żołnierzom, którzy zginęli w 17 operacjach międzynarodowych, m.in. 141 w Libanie, 129 w Czadzie, 85 w Afganistanie i 78 w byłej Jugosławii. Ich nazwiska znajdą się na tablicy.

To kolejne miejsce związane z 11 Listopada we Francji. Takich miejsc w Paryżu jest kilka. Poza Łukiem Triumfalnym, można wymienić monument na cmentarzu Peré-Lachaise, poświęcone oddziałom kolonialnym miejsce na avenue de la Belle-Gabrielle w XII dzielnicy, pomnik dla poległych w dzielnicy XV (rzeźba z 1931 roku), pomnik „obrońcy Paryża”, Josepha Galienni (Place Vauban), który podjął słynną decyzję o wysłaniu na front uzupełnień paryskimi taksówkami, czy kościół Saint-Gervais-Saint-Protas (IV dzielnica), w którym zginęło 90 osób w czasie nabożeństwa po niemieckim ostrzale artyleryjskim w 1918 roku.

Ciekawą pamiątką z czasów I wojny jest też figura pozbawionego głowy św. Łukasza na kościele Madelaine. Głowę ewangelisty urwał także wybuch niemieckiego pocisku w maju 1918 roku.

REKLAMA