Katalonia szykuje się do nowego referendum niepodległościowego. Separatyści z dużą reprezentacją w parlamencie

Flagi Katalonii/ foto: twitter

Po klęsce wyborczej Socjalistów Katalończycy chcą zorganizować nowe referendum. W parlamencie reprezentują ich aż trzy partie.

Regionalny parlament Katalonii zatwierdził ustawę, popierającą dążenie regionu do odłączenia się od Hiszpanii. Ustawa upoważnia władze Katalonii do zorganizowania kolejnego referendum niepodległościowego.

Sprawa jest o tyle paląca dla Madrytu, że Katalończycy w niedzielnych wyborach wprowadzili do parlamentu Hiszpanii aż trzy swoje separatystyczne formacje.

Separatystyczna Republikańska Lewica Katalonii zdobyła 13 mandatów, a tym samym będzie piątą siłą w Kongresie Deputowanych. Razem dla Katalonii ma 8 mandatów, a Kandydatura Jedności Ludowej 2 mandaty. Ta ostatnia formacja stoi za przegłosowanym projektem ustawy.

Poprzednie referendum odbyło się w październiku 2017 roku. Nie zostało uznane za legalne przez Madryt, a jego organizatorzy spacyfikowani i osądzeni kilka tygodni temu, co było początkiem zamieszek.

Zatwierdzenie katalońskiej ustawy skrytykowały władze w Madrycie. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego Hiszpanii zapowiedzieli, że “przyjrzą się zgodności tego dokumentu” z ustawą zasadniczą kraju.

Źródło: PAP / Forsal