Marsz Niepodległości. Było bezpiecznie, ale 18 osób zostało zatrzymanych. Skonfiskowano pałki teleskopowe, maczety, noże i toporki

Mężczyzna z racami na Marszu Niepodległości/fot. Dominik Cwikła ⓒ
Mężczyzna z racami na Marszu Niepodległości/fot. Dominik Cwikła ⓒ

Policjanci zatrzymali w poniedziałek 18 osób, z czego 15 jeszcze przed rozpoczęciem zgromadzenia – przekazał rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak.

Nałożono 14 mandatów karnych. w 28 przypadkach policja prowadzi czynności w kierunku wykroczeń.

Jak przekazał nadkom. Sylwester Marczak, policjanci w ramach działań zabezpieczających poniedziałkowe zgromadzenia wylegitymowali 93 osoby, a na 14 osób nałożyli mandaty karne, m.in. w związku ze spożywaniem alkoholu, zaśmiecaniem i zakłócaniem porządku. Ponadto zatrzymano 18 osób, z czego 15 z nich jeszcze przed rozpoczęciem zgromadzeń.

Mówimy tutaj o czynnościach prowadzonych w kierunku przygotowania do sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu, czyli art. 168 Kk w związku z art. 163 Kk – zaznacza nadkom. Sylwester Marczak.

11 listopada wieczorem stołeczna policja informowała o uniemożliwieniu przez policję dotarcia na marsz grupie kilkunastu osób, przy których znaleziono m.in. pałki teleskopowe, maczety, noże i toporki. Wszystkie te osoby zostały zatrzymane.

Ponadto policjanci zatrzymali dwie osoby w związku z posiadaniem środków odurzających i jedną osobę przy której znaleziono kilkadziesiąt rac świetlnych.

W 28 przypadkach policja prowadzi czynności w związku z wykroczeniami, z czego wobec 27 osób „prowadzone są czynności w związku z naruszeniem art. 52 kodeksu wykroczeń”. Chodzi o zakłócanie porządku przez osoby stojące na rondzie De Gaulle’a.

Już od wczoraj prowadzone są czynności zarówno przez Komendę Rejonową Policji Warszawa VII, jak i Komendę Rejonową Policji Warszawa I w kierunku analizy nagrań monitoringu oraz nagrań policyjnych w zakresie identyfikacji osób, które naruszyły obowiązujące prawo. Mówimy tutaj o stosowaniu pirotechniki w trakcie zgromadzenia – przekazał rzecznik stołecznej policji.

W poniedziałek Marsz Niepodległości przeszedł stołecznymi ulicami po raz dziesiąty. Według szacunków organizatorów wzięło w nim udział 150 tys. uczestników, z kolei zgodnie z obliczeniami ratusza było to 47 tys. osób.

Demonstrujący przeszli Alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego, następnie ulicą Wybrzeże Szczecińskie – między Wisłą a Stadionem Narodowym – aż na błonia przy Stadionie Narodowym.

Jak poinformował rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak, w ocenie policji, tegoroczny marsz był najbezpieczniejszy od 10 lat, czyli od początku swojego istnienia.

X „Marsz Niepodległości” organizowany był pod hasłem „Miej w opiece Naród cały!” pochodzącym z pieśni maryjnej „Z dawna Polski Tyś Królową”. Jego organizatorzy podkreślali, że polska tożsamość narodowa jest nierozłączna z wiarą katolicką.

Źródło: PAP