Nowe problemy Banasia. Wicemarszałek Senatu złoży wniosek o powołanie komisji

Marian Banaś. / foto: Prt Sc Twitter
Marian Banaś. / foto: Prt Sc Twitter

Senatorowie chcą, aby szef NIK wyjaśnił pochodzenie swojego majątku przed komisją. Wicemarszałek zapowiedziała złożenie wniosku w tej sprawie.

Wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka poinformowała, że Senat powoła komisję, która zbada kulisy majątku szefa NIK Mariana Banasia. Morawska-Stanecka złoży wniosek ws. komisji do marszałka Tomasza Grodzkiego.

Jako podstawę prawną powołania komisji wicemarszałek wskazała art. 16 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Zobowiązuje on członków rady ministrów oraz przedstawicieli organów oraz instytucji państwowych przedstawiać informacje i wyjaśnienia na żądanie stałych i nadzwyczajnych komisji sejmowych i senackich.

– Ciągle istnieją kontrowersje dotyczące związków pana prezesa Banasia z tymi osobami, które prowadziły hotel na godziny i które kontaktowały się z panem prezesem NIK bezpośrednio – oceniła wicemarszałek.

Wniosek o powołanie komisji ma wpłynąć w przyszłym tygodniu. Sam marszałek Tomasz Grodzki powiedział mediom, że chciałby zaprosić Banasia do Senatu, by odpowiedział na pytania członków izby wyższej.

– Senat zatwierdzał jego wybór i chcemy go spytać, dlaczego nie ujawnił nam informacji, które wypłynęły dopiero później, publicznie, w mediach. (…) Ja sam chcę go przede wszystkim zapytać, jak strażnik odzyskiwania podatków sam przy tych podatkach tak znacząco manipulował – powiedział prof. Grodzki.

Źródło: Fakt