Rosja wyprowadziła zajęte ukraińskie okręty na morze. Ogołocone z uzbrojenia jednostki mają być zwrócone

Okręty rosyjskiej marynarki wojennej. Fot. PAP
Okręty rosyjskiej marynarki wojennej. Fot. PAP

Okręty Marynarki Wojennej Ukrainy, zatrzymane rok temu przez rosyjską straż graniczną w Cieśninie Kerczeńskiej, są holowane z Kercza na neutralne wody w celu przeniesienia na stronę ukraińską, podaje „Interfax”. 

Transfer okrętów nastąpi w najbliższej przyszłości. Według „Kerch.FM” okręty płynęły w kierunku łuków mostu krymskiego, w towarzystwie holowników i straży przybrzeżnej.

Jak donosi „Kommiersant” powołując się na źródła w rosyjskiej agencji rządowej, Moskwa jest gotowa do zwrotu Ukrainie okrętów zatrzymanych rok temu w Cieśninie Kerczeńskiej. Ma to związek ze „Szczytem Normandzkim”, który odbędzie się 9 grudnia. Rosyjski MSZ oficjalnie zaprzeczył, że zwrot okrętów związany ze zbliżającym się tym wydarzeniem.

Rosja odda okręty bez broni; uzbrojenie, dokumenty i sprzęt służący do łączności pozostaną w Rosji, jako dowody rzeczowe w sprawie karnej wszczętej po incydencie przez tamtejszych śledczych. Dotyczy ona naruszenia granicy Federacji Rosyjskiej.

Pod koniec listopada 2018 roku na Morzu Czarnym doszło do ostrzelania przez Rosję trzech niewielkich okrętów marynarki wojennej Ukrainy. Atak nastąpił, gdy Ukraińcy próbowali przepłynąć z Morza Czarnego na Morze Azowskie przez łączącą je i kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Kerczeńską. Trzy ukraińskie jednostki zostały przejęte, a 24 członków ich załóg – aresztowanych.

W maju bieżącego roku Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza (ITLOS) w Hamburgu nakazał Rosji uwolnić marynarzy oraz oddać okręty. Rosja nie wykonała tego orzeczenia. Marynarze odzyskali jednak wolność we wrześniu, w ramach rosyjsko-ukraińskiej wymiany więźniów i osób przetrzymywanych.

Źródła: lenta.ru/ PAP