Platforma odcina się od Zdrojewskiego. Rzecznik partii zaprzecza jego oświadczeniu

Jan Grabiec. Foto: PAP/Jacek Turczyk
Jan Grabiec. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Wypowiedź senatora Bogdana Zdrojewskiego w sprawie podniesienia wieku emerytalnego nie jest stanowiskiem Platformy Obywatelskiej i jest sprzeczna z jej programem – napisał w poniedziałkowym oświadczeniu rzecznik PO Jan Grabiec.

To reakcja na słowa senatora KO Bogdana Zdrojewskiego w tygodniku „Wprost”.

Zdrojewski pytany, czy Platforma powinna mówić wyborcom, że jak dojdzie do władzy, to podniesie wiek emerytalny, polityk odparł: „Tak i powinna tłumaczyć, że obecny system skazuje miliony Polaków na głodowe emerytury”. „Odpowiedzialny polityk musi mieć odwagę mówić prawdę, a przede wszystkim ponosić odpowiedzialność nie tylko za tu i teraz, lecz także przyszłą kadencje własnego narodu” – dodał.

Na uwagę, że podwyższenie wieku emerytalnego było decyzją, przez którą PO przegrała wybory, Zdrojewski odpowiedział: „Nie sądzę”. „Nie wierzę w to. Owszem, to nie była popularna decyzja. Faktem jest, że źle uzasadniona. Praktycznie bez przekonujących argumentów” – ocenił. „Nie mniej jednak była to reforma polegająca na niezwykle łagodnym, stopniowym wyprowadzaniu nas z nieuchronnego kryzysu świadczeń emerytalnych. Tylko obecnej koniunkturze gospodarczej PiS zawdzięcza dziś brak natychmiastowych skutków swoich nieodpowiedzialnych decyzji” – dodał.

„Wypowiedź senatora Bogdana Zdrojewskiego w sprawie podniesienia wieku emerytalnego (Tygodnik Wprost nr 47) nie jest stanowiskiem Platformy Obywatelskiej i jest sprzeczna z jej programem. Platforma Obywatelska wielokrotnie podkreślała, że jest przeciw podniesieniu wieku emerytalnego i to stanowisko podtrzymuje” – napisał w reakcji na te słowa rzecznik PO Jan Grabiec.

(PAP)