Prawybory prezydenckie Konfederacji. Jak i kiedy głosować? Poznaj szczegóły! [INFOGRAFIKA]

Grzegorz Braun, Janusz Korwin-Mikke i Krzysztof Bosak (kolaż) / Fot. PAP/LiveOn.pl
Grzegorz Braun, Janusz Korwin-Mikke i Krzysztof Bosak (kolaż) / Fot. PAP/LiveOn.pl

Konfederacja Wolność i Niepodległość ogłosiła kandydatów, którzy z ramienia tej partii będą ubiegać się o start w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Poznaliśmy wszystkie szczegóły dotyczące prawyborów.

O nominację Konfederacji ubiegają się: Janusz Korwin-Mikke, Konrad Berkowicz, Krzysztof Bosak, Artur Dziambor, Grzegorz Braun, Paweł Skutecki, Krzysztof Tołwiński, Jacek Wilk oraz Magdalena Ziętek-Wielomska.

Środowiska wolnościowców, narodowców i konserwatystów przeprowadzą prawybory na niespotykaną dotychczas w Polsce skalę. Głosować będzie mógł każdy dorosły Polak mieszkający w Polsce.

Głosy elektorskie

Prawybory przeprowadzone zostaną w systemie elektorskim, a każdemu z województw przypada określona liczba Elektorów proporcjonalnie do liczby głosów oddanych na Konfederację w październikowych wyborach parlamentarnych w 2019 roku.

Na każde 4 tys. głosów oddanych na Konfederację w danym województwie przypada jeden głos elektorski. Zgodnie z wyliczeniami, najwięcej Elektorów będzie miało województwo mazowieckie (44), a najmniej opolskie (6).

W pierwszej fazie prawyborów odbędzie się 16 zjazdów prawyborczych (terminarz poniżej). Na każdym z nich kandydat otrzyma, proporcjonalną do poparcia, liczbę mandatów elektorskich, które będzie mógł obsadzić wybranymi przez siebie przedstawicielami.

Przykład: w woj. pomorskim (20 głosów elektorów) kandydat X otrzyma 40 proc. głosów, a kandydat Y 30 proc. W takim przypadku X przypada 8 mandatów elektorskich, a Y 6 mandatów. I tak dalej – przy zachowaniu zasady najwyższych reszt.

W ten sposób wyłonionych zostanie 305 elektorów (dodatkowo każdy z kandydatów może dobrać po jednym elektorze z zagranicy), którzy podczas głównego Zjazdu Elektorskiego wybiorą kandydata w wyborach prezydenckich. Głosowanie na Zjeździe Elektorów jest jawne, a kandydat musi otrzymać ponad 50% głosów. W przypadku, gdy w pierwszym głosowaniu nikt nie otrzyma wymaganej większości, w kolejnym głosowaniu odpadnie kandydat z najmniejszą liczbą głosów. I tak do momentu, aż nie zostanie wyłoniony zwycięzca.

Kandydat na prezydenta z ramienia Konfederacji Wolność i Niepodległość zostanie wybrany 18 stycznia 2020 roku. Przystępując do prawyborów, każdy z kandydatów zobowiązał się, że w razie przegranej nie wystartuje oddzielnie w wyborach prezydenckich i będzie wspierał wyłonionego przez Konfederację kandydata.

Jak głosować?

W głosowaniu podczas zjazdów wojewódzkich będzie mógł wziąć udział każdy chętny. By tego dokonać, należy się zarejestrować na specjalnie utworzonej w tym celu stronie internetowej oraz wpłacić darowiznę na rzecz partii w kwocie co najmniej 30 zł – nie później niż 3 dni przed zjazdem.

Każdy może głosować tylko raz – na wskazanym przez siebie zjeździe prawyborczym. Głosować można wyłącznie osobiście po potwierdzeniu tożsamości.

Konfederacja nie ukrywa, że ustalając regulamin prawyborów wzorowała się na Partii Republikańskiej w Stanach Zjednoczonych, która w podobny sposób wybiera swojego kandydata na prezydenta USA.

Zorganizujemy 16 konwencji regionalnych, na których każdy polski obywatel będzie mógł oddać głos. Te 16 województw wyłoni swoich kilkuset elektorów, oni przyjadą na konwencję centralną i tam zagłosują za jednym kandydatem Konfederacji. Dokładnie tak samo, jak to ma miejsce w USA. Dokładnie w ten sam sposób wybierzemy polskiego Donalda Trumpa! – tłumaczył niedawno Sławomir Mentzen, który w prawyborach nie wystartuje, gdyż jest za młody.

Prawybory w Konfederacji. Terminarz zjazdów wojewódzkich / Fot. konfederacja.net
Prawybory w Konfederacji. Terminarz zjazdów wojewódzkich / Fot. konfederacja.net
Prawybory w Konfederacji. Podział głosów elektorskich / Fot. konfederacja.net
Prawybory w Konfederacji. Podział głosów elektorskich / Fot. konfederacja.net