Julian Assange uniewinniony od zarzutu gwałtu. Dochodzenie w sprawie założyciela WikiLeaks trwało 9 lat

Julian Assange. Foto: PAP
Julian Assange. Foto: PAP

Szwedzka prokuratura poinformowała we wtorek o umorzeniu śledztwa wobec założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks Juliana Assange’a. Australijczyk przebywa obecnie w więzieniu w Londynie.

Chcę poinformować o mojej decyzji o zakończeniu wstępnego dochodzenia – poinformowała na konferencji prasowej prokurator Eva-Marie Persson. Dochodzenia, które trwało 9 lat.

Prokuratura przekazała, że od decyzji o umorzeniu dochodzenia może być złożone odwołanie.

Śledztwo w sprawie gwałtu, rozpoczęte w 2010 roku, zostało poprzednio umorzone w 2017 r., a następnie wznowione w połowie maja. Dotyczyło zarzutów gwałtu na obywatelce Szwecji.

W kwietniu Assange, przebywający od siedmiu lat w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, został aresztowany przez brytyjską policję. Obecnie odsiaduje on wyrok 50 tygodni więzienia za uchylanie się od stawienia się przed brytyjskim sądem.

W czerwcu sąd rejonowy w Uppsali nie zgodził się na aresztowanie Assange’a, argumentując, że środek ten nie był konieczny w sytuacji, gdy Assange przebywa w areszcie, co umożliwia przeprowadzenie działań dochodzeniowych.

Ekstradycji Assange’a domagają się USA, które oskarżają go o spiskowanie w celu zdobycia dostępu do komputerów z tajnymi danymi rządowymi, za co grozi mu maksymalnie pięć lat więzienia. W ostatnim czasie ministerstwo sprawiedliwości USA poinformowało o 17 nowych zarzutach, jakie zamierza postawić Assange’owi. Dotyczą one m.in. bezprawnego wejścia w posiadanie poufnych danych i ich publikacji oraz szpiegowania na szkodę USA.

Źródło: PAP/NCzas.com

2 KOMENTARZE

  1. USA upodabnia się do Sowietów: prześladuje dysydentów, którzy ujawniają zbrodnie amerykańskiego reżimu… :-)))))))))))))))))

    • USA jest kolejnym Zwiazkiem Sowiecki. WYemigrowalo tam mnostwo +przesladowanych+ Zydow, ktorzy wspoltworzyli i zarzadzali ZSRR. Teraz buduja „kraj rownosci i szczescia” za oceanem. Po akcji 11.09. powolano tam Ministerstwo Bezpieczenstwa Wewnetrznego. Ta nacja ma w genach jakis blad.

Comments are closed.