Czy Niemcy będą przejmować majątki w Polsce? Agnes Trawny rozpoczyna kolejną batalię

Agnes Trawny. Foto: YouTube/Niezależny Serwis Wiadomości
Agnes Trawny. Foto: YouTube/Niezależny Serwis Wiadomości

Niemka Agnes Trawny jest pierwszą osobą, która jako tzw. późny przesiedleniec odzyskała sądownie majątek w Polsce. Chodzi o nieruchomość w miejscowości Narty w województwie warmińsko-mazurskim. Teraz złożyła pozew o odszkodowanie w olsztyńskim sądzie za utraconą ziemię i domaga się od Skarbu Państwa 700 tys. zł.

Ziemia ta została sprzedana przez Skarb Państwa kilkanaście lat temu, stąd też niemożliwy jest jej zwrot. Dlatego też 81-letnia Niemka postanowiła walczyć o odszkodowanie na drodze sądowej.

Agnes Trawny stała się właścicielem gospodarstwa rolnego w Nartach i Witkówku o łącznej powierzchni 59 hektarów w wyniku spadkobrania po ojcu w 1970 r. Następnie, 7 lat później wyjechała na stałe do Niemiec, a jej nieruchomości zostały – zgodnie z prawem obowiązującym wówczas w PRL – przejęte na własność przez Skarb Państwa.

W 2005 r. Niemka odzyskała dom, zabudowania oraz las w Nartach. Nie udało się jednak odzyskać ziemi, gdyż ta została wcześniej sprzedana przez Skarb Państwa.

Dwie rodziny, które zamieszkiwały nieruchomość położoną w Nartach musiały się wyprowadzić. Jedna z nich zrobiła to dobrowolnie, druga natomiast czekała na rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego.

Trawny do dziś mieszka w Niemczech. Jest ona pierwszą osobą z tego kraju, która odzyskała nieruchomości pozostawione w Polsce. W jej ślady poszło już kilkudziesięciu Niemców. Jeżeli wygra ona proces ze Skarbem Państwa, na pewno pojawią się kolejni.

Źródło: pch24.pl

4 KOMENTARZE

Comments are closed.