Nie będzie mechanizmu praworządności w UE? Polska i Węgry zablokowały kontrowersyjny projekt

Komisja Europejska. Foto: Pixabay
Komisja Europejska. Foto: Pixabay

We wtorek miało miejsce spotkanie ministrów ds. europejskich państw członkowskich. Przedstawiciele Polski i Węgier zablokowali w Brukseli projekt stworzenia mechanizmu praworządności.

Projekt ten został wcześniej zgłoszony przez fińską prezydencję.

– Konkluzje Rady nie zostały przyjęte. Polska i Węgry zgłosiły swoje zastrzeżenia wobec roli KE w procesie przeglądu praworządności w różnych krajach – mówi dla PAP anonimowe źródło.

Wcześniej minister spraw zagranicznych Belgii Didier Reynders i minister ds. europejskich Niemiec Michael Roth obwieścili w marcu, że 20 państw członkowskich wyraża zgodę na utworzenie nowego mechanizmu wzajemnej oceny praworządności w UE.

Mechanizm ten miałby działać niezależnie od art. 7 unijnego traktatu. Jego wprowadzenie w życie nie wymagałoby zmiany obecnie obowiązujących traktatów.

Prace nad mechanizmem zostały podjęte wskutek krytyki dotyczącej art. 7. To jednak nie wszystko, gdyż eurokraci chcieliby powiązać wypłatę środków unijnych z przestrzeganiem praworządności.

1 KOMENTARZ

  1. Spadkobiercy „pana z wąsikiem” mają mentalność Kalego!
    Jak Kali okradać Polaków – to dobrze! (banki, supermarkety, fabryki)
    Jak Polacy nawet próbować coś uczknąść od Kalego – to źle! (jakiekolwiek większe Polskie inwestycje w Europie Zachodniej)
    Ot i prawonierządność!

Comments are closed.