Zaskakująca decyzja. Dom, w którym urodził się Hitler będzie posterunkiem policji!

Adolf Hitler, demokratycznie wybrany przywódca Niemiec. Foto: wikimedia
Adolf Hitler, demokratycznie wybrany przywódca Niemiec. Foto: wikimedia

Dom, w którym urodził się Adolf Hitler będzie mieścił posterunek policji – poinformował we wtorek minister spraw wewnętrznych Austrii Wolfgang Peschorn. Ma to zapobiec przekształceniu się budynku w cel pielgrzymek neonazistów.

Niedawno władze austriackie dokonały przymusowego wykupu domu rodzinnego Hitlera w niewielkiej miejscowości Braunau am Inn, w pobliżu granicy z Niemcami. Zaproszono architektów ze wszystkich krajów UE, aby przygotowali i przedstawili plany przebudowy budynku.

Wyboru zwycięskiego projektu dokona w pierwszej połowie przyszłego roku jury złożone z ekspertów i osobistości publicznych.

– Wykorzystywanie domu przez policję powinno wysłać jasny sygnał, że ten budynek nigdy nie będzie już przywoływał wspomnień narodowego socjalizmu – głosi opublikowane oświadczenie ministra.

Hitler urodził się w Braunau w roku 1889. Austria, która została anektowana przez hitlerowskie Niemcy w 1938 r., przez dziesięciolecia utrzymywała, że była pierwszą ofiarą nazistów.

W ostatnich latach jednak władze austriackie przyznały, że Austriacy również uczestniczyli w zbrodniach hitlerowskich oraz, że w kraju nie było właściwie większego oporu przeciwko rządom Hitlera.

Przypomnijmy, że jeden z największych zbrodniarzy w dziejach świata, został demokratycznie wybrany przez niemiecki naród.

Źródło: PAP