Powtórna sekcja zwłok śmiertelnie postrzelonego 21-latka z Konina. „To oznacza, że pierwsza wydana opinia była niepełna i niejasna”

Konin. Na jednym z osiedli został śmiertelnie postrzelony 21-latek. Foto: PAP
Konin. Na jednym z osiedli został śmiertelnie postrzelony 21-latek. Foto: PAP

Jeżeli sekcja zwłok została powtórzona to oznacza, że pierwsza wydana opinia była niepełna i niejasna. Dlatego stwierdzono, że w sprawie zachodzi konieczność powtórzenia sekcji zwłok – powiedział w czwartek na konferencji prasowej mecenas Michał Wąż, pełnomocnik ojca postrzelonego śmiertelnie przez policjanta 21-latka.

Adwokat Michał Wąż na konferencji prasowej w czwartek w Koninie potwierdził ustalenia PAP w sprawie przeprowadzenia powtórnej sekcji zwłok śmiertelnie postrzelonego 21-latka przez policjanta.

Druga sekcja zwłok 21-latka – jak dowiedziała się PAP – odbyła się w nocy ze środy na czwartek w wielkopolskim Koninie na 10 godzin przed zaplanowanym pogrzebem. Prokuratura Regionalna w Łodzi przeprowadziła ją na wniosek drugiego pełnomocnika ojca zmarłego Adama mec. Jacka Gajlikowskiego.

Sekcję zwłok zmarłego przeprowadzono w prosektorium Koninie; zaczęła się ona o godz. 23.30 w środę i trwała do 2 w nocy w czwartek.

Przeprowadzili ją specjaliści z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

„Celem było ustalenie mechanizmu powstania rany postrzałowej, w szczególności w kierunku oddania strzału, kąta oddania strzału oraz toru lotu pocisku w ciele, co pozwoli odtworzyć przebieg samego zdarzenia” – poinformował PAP adwokat Michał Wąż.

Zdaniem mecenasa Prokuratura Regionalna w Łodzi dysponuje już odpowiednio zebranym materiałem dowodowym i „lada dzień zostaną przedstawione zarzuty, a kwestia kwalifikacji zostanie dostosowana do zebranego w sprawie materiału dowodowego”.

Adwokat podkreślił, że ojciec i narzeczona Adama liczą na to, że w najbliższych dniach zostaną przedstawione zarzuty funkcjonariuszowi policji i skierowany właściwy wniosek do sądu celem zastosowania aresztu.

Zdaniem pełnomocnika ojca 21-latka przekazanie sprawy do Łodzi wpłynie na obiektywizm, co potwierdza przeprowadzenie powtórnej sekcji zwłok.

„Przy sekcji uczestniczył kierownik Prokuratury Regionalnej w Łodzi. To dodaje powagi sprawie; jest to osoba doświadczona w podobnych sprawach” – zauważył Michał Wąż.

14 listopada na jednym z osiedli w Koninie, podczas próby wylegitymowania przez policję 21-latka i dwóch 15-latków najstarszy mężczyzna zaczął uciekać. Według informacji policji, 21-latek nie reagował na wezwania do zatrzymania.

Goniący go funkcjonariusz użył broni. Według policji funkcjonariusz był do tego zmuszony; postrzelony 21-latek zmarł, pomimo udzielenie pomocy medycznej.

W piątek 15 listopada przeprowadzono sekcję zwłok 21-latka. Jak dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do śledztwa, na ciele mężczyzny na wysokości serca, stwierdzona została rana postrzałowa.

Postępowanie w tej sprawie wszczęła najpierw Prokuratura Okręgowa w Koninie. Jej rzeczniczka prok. Aleksandra Marańda poinformowała wówczas PAP, że w związku ze śmiertelnym postrzeleniem 21-latka wszczęte zostało postępowanie w sprawie nieumyślnego przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza i nieumyślnego spowodowania śmierci.

Śledczy zabezpieczyli m.in. nagranie z monitoringu, na którym, jak podała rzeczniczka, przynajmniej częściowo zarejestrowano przebieg zdarzenia.

W środę 20 listopada łódzki prokurator regionalny Jarosław Szubert zdecydował o tym, że postępowanie w tej sprawie będzie prowadzone w Prokuraturze Regionalnej w Łodzi.

Prokurator poinformował PAP, że w niewielkim pakunku znalezionym w obrębie miejsca, gdzie postrzelono 21-latka, było sześć dawek efektywnie działającej substancji psychotropowej.

Śledczy nie udzielają informacji ani odnośnie rodzaju znalezionych narkotyków, ani odnośnie tego, ile ważył znaleziony pakunek.(PAP)

1 KOMENTARZ

  1. Nieumyślnego spowodowania śmierci?! To on nie wiedział, że strzelanie na oślep ostrymi nabojami spowoduje śmierć, że broń zabija? Odbierając życie, zatrzymał Go na zawsze, powodując tragedię dla rodziny i narzeczonej. Straszliwie, bo w sposób nieodwracalny skrzywdził wielu ludzi…15 lat więzienia za zabicie niewinnego chłopaka to dla tego zbrodniarza za mało. Płacimy podatki na policję po to, żeby nas broniła, nie zabijała.

Comments are closed.