Niemcy: Kryzys w CDU. Chadecy nie chcą, by przyjaciółka Merkel przejęła po niej urząd kanclerza

Annegret Kramp-Karrenbauer_CDU_Niemcy_Nczas
Annegret Kramp-Karrenbauer EPA/CLEMENS BILAN Dostawca: PAP/EPA.

Nowa szefowa CDU Annegret Kramp-Karrenbauer po roku kierowania partią zbiera rekordowo niskie oceny. Tylko 18 proc. Niemców pozytywnie ocenia przyjaciółkę Angeli Merkel.

Annegret Kramp-Karrenbauer, była premier Kraju Saary, a prywatnie przyjaciółka Angeli Merkel, od roku kieruje CDU. Jednak chadecy mają jej coraz bardziej dość.

W listopadowym badaniu Deutschlandtrend ośrodka Infratest dimap oparcie dla CDU/CSU spadło do 25 procent. Z kolei liczba pozytywnie oceniających nową szefową skurczyła się do 18 proc.

Kramp-Karrenbauer jest obecnie najgorzej postrzeganą spośród wszystkich potencjalnych kandydatów chadecji na kanclerza Niemiec. Sama Merkel, mimo, że oddała kierownictwo partii przyjaciółce, pozostaje na stanowisku kanclerza do końca kadencji.

Najlepiej ocenianym kandydatem CDU na kanclerza RFN jest Friedrich Merz. To były szef frakcji CDU, który rok temu przegrał z Kramp-Karrenbauer walkę o przywództwo w ugrupowaniu.

O urząd kanclerza z ramienia CDU walczyć chcą również: premier Bawarii Markus Soder, homoseksualny minister zdrowia Jens Spahn i premier Nadrenii Pónocnej-Westfalii Armin Laschet.

Źródło: Deutsche Welle