Odkryto powłokę, która zapobiega przyklejaniu się… kupy. Wodę wystarczy spuścić raz – i po kłopocie

Nagła
Nagła "potrzeba" - zdj. ilustracyjne / Fot. Pixabay

Naukowcy w USA twierdzą, że stworzyli ultra śliską powłokę, która pomoże bezproblemowo za pierwszym razem spłukać kupę w toalecie. To sposób na zaoszczędzenie dużej ilości wody.

Specyfik, nad którym pracowali naukowcy z Penn State University, sprzedawany będzie w formie spray’u. By działał skutecznie, trzeba go aplikować do sedesu po każdych 50 spłukaniach.

Powłoka jest podobno nawet bardziej śliska od teflonu. I choć z pozoru sprawa może śmieszyć, to główny cel, jaki przyświecał naukowcom, został osiągnięty. A celem było zmniejszenie ilości wody niezbędnej do spłukania ludzkich odchodów.

Twórcy szacują, że możemy w ten sposób zaoszczędzić nawet do 90 proc. wody. Szczotka toaletowa potrzebna będzie w naprawdę najcięższych przypadkach.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie produkt trafi na rynek. Rewolucyjne odkrycie zostało zaprezentowane w branżowym czasopiśmie „Nature Sustainability”.

Nasz zespół opracował wytrzymałą, płynną, odporną na osady i bakterie powłokę, która zasadniczo sama może oczyszczać toaletę – rekomenduje produkt Tak-Sing Wong, profesor inżynierii mechanicznej na Penn State University.

Przyklejanie się kupy do toalety jest nie tylko nieprzyjemne dla ludzi, ale stanowi również poważne zagrożenie dla zdrowia. Naszym celem jest wprowadzenie na rynek takich technologii, by każdy mógł z nich skorzystać – dodaje.

Źródło: BBC/NCzas.com