To państwo zmienia narodowy hymn. Poszło o słowo „wdzięczność”

Prezydent Nigru Issoufou Fot. Wikipedia
REKLAMA

Pieśń „La Nigerienne” nie będzie już hymnem narodowym Nigru. Podobno w hymnie jest za dużo wersetów odnoszących się do związku z byłymi kolonizatorami z Francji.

Teraz specjalny komitet powołany 21 listopada przez prezydenta Mahamadou Issoufou ma się zająć rozpisaniem konkursu na nowy hymn narodowy.
Decyzję prezydenta podobno wsparły wszystkie partie polityczne. Nowy hymn ma „ożywić naród” i stanowić rodzaj „wojennego okrzyku, który dotyka samego sedna naszego patriotyzmu” – wyjaśniał w ub. tygodniu przed kamerami publicznej TV zasady tworzenia nowego hymnu minister odrodzenia kultury Assoumana Malam Issa.

REKLAMA

Prezydent Issoufou powołał do komisji ds. hymnu członków rządu i „wybitnych ekspertów w dziedzinie pisania i kompozycji muzycznej”.

Krytyka dotychczasowej kompozycji dotyczy przede wszystkim trzeciego i czwartego wersu hymnu, które mówią: „Bądźmy dumni i wdzięczni / Z naszej nowej wolności!”. Chodzi zwłaszcza o ową „wdzięczność”, która sugeruje, że jej adresatem jest państwo kolonialne, które przecież abdykowało z rządzenia w Nigrze bez jakiejś rewolucji, do której można by jeszcze jakoś „wdzięczność” jeszcze odnosić.

W dodatku tekst pieśni „La Nigérienne” napisał Francuz Maurice Albert Thiriet w 1961 roku (rok po uzyskaniu niepodległości przez ten krajà, a muzykę skomponowali jego rodacy Robert Jacquet i Nicolas Abel François Frionnet.

Nowe, niepodległe już państwa Afryki dość często wskutek braku rodzimych kompozytorów, korzystały z usług muzyków i literatów z krajów imperialnych. Herbert Pepper jest na przykład autorem „Czerwonego Lwa” – hymnu Senegalu i hymnu Republiki Środkowoafrykańskiej – „Odrodzenie”, przyjętych w 1960 roku. Mali, Togo, czy Gwinea wybierały autorów afrykańskich.

Niger będzie obchodził 60. rocznicę odzyskania niepodległości 3 sierpnia 2020 r. i ma być to okazją do prezentacji hymnu narodowego w nowej wersji, już bez żadnej „wdzięczności” dla nikogo.

„Starego” hymnu Nigru można wysłuchać tutaj:

Źródło: Le Point Afrique

REKLAMA